+48 696 77 77 77

recepcja@capitalclinic.pl

pn - pt: 12:00 - 20:00

LECZENIE ORTODONTYCZNE W PIGUŁCE

Powodów, dla których warto założyć aparat ortodontyczny jest wiele, jednak leczenie zawsze w ostateczności przynosi ten sam, pozytywny efekt: zdrowe, proste zęby i poprawę samopoczucia. Pacjenci przyznają, że zakończenie leczenia ortodontycznego pośrednio wpłynęło także na poprawę ich życia osobistego i zawodowego. Mimo to wiele osób wciąż ma obawy przed założeniem aparatu. Zupełnie niepotrzebnie :)

1. Kiedy należy wybrać się do ortodonty?

W przypadku dzieci najlepszym czasem na wizytę u ortodonty jest moment, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi wówczas, czy nie ma wad w ukształtowaniu szczęki, a w przypadku nieprawidłowości od razu zajmie się korekcją lub wskaże odpowiedni czas na rozpoczęcie leczenia. Jeśli jednak przegapiliśmy ten okres, nie powinniśmy się martwić. W gruncie rzeczy aparat może założyć każdy, u kogo ortodonta stwierdzi wadę zgryzu, bez względu na wiek. Leczenie możliwe jest nawet u pacjentów starszych, część efektów będzie jednak trudniejsza do osiągnięcia. Dlatego – nie zwlekaj, im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej zobaczysz efekty! :)

2. Czy dorosła osoba może poprawić zgryz?

Korekcie wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek. Faktem jest, że u osoby dorosłej leczenie trwa na ogół dłużej – dzieje się tak ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Czas leczenia może również zależeć od obecności koron i mostów, a także od pewnych schorzeń w obrębie jamy ustnej.

3. Strach przed pierwszą wizytą

Podczas pierwszej konsultacji ortodonta uważnie ogląda zęby i określa wadę zgryzu. Do dokładniejszego badania potrzebne będzie zdjęcie rentgenowskie: panoramiczne zębów i boczne czaszki (by określić ułożenie zębów w stosunku do kości czaszki). Po konsultacji lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia, orientacyjny czas trwania i koszty. 

4. Czy prostowanie zębów jest bolesne?

Zakładanie aparatu ortodontycznego nie boli, lecz wymaga od pacjenta nieco cierpliwości, ponieważ trwa ok. półtorej godziny. Następnie przez tydzień od założenia aparatu zęby mogą boleć przy nagryzaniu – jest to naturalna kolej rzeczy. Czasami ból pojawia się po wizytach kontrolnych, lecz trwa o wiele krócej - od 3 do 7 dni, a w niektórych przypadkach jedynie kilka godzin Należy pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Dla jednych noszenie aparatu jest tylko nieprzyjemne, dla innych wręcz bolesne, zaś inni nie czują w zasadzie nic. 

5. Dlaczego prostowanie zębów jest konieczne?

Zwykle decydujemy się na aparat ze względów estetycznych, lecz powinno się go zakładać głównie dla zdrowia. Prawidłowy zgryz i proste zęby to nie tylko gwrancja pięknego uśmiechu, lecz przede wszystkim pewność, że jesteśmy mniej narażeni na próchnicę, choroby przyzębia i choroby zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych. Warto pamiętać, że zdrowie zębów wpływa na stan całego organizmu: kiedy nasze uzębienie przestaje prawidłowo funkcjonować, nie jesteśmy w stanie prawidłowo trawić pożywienia, co zaburza pracę jelit. A stąd już krótka droga do wielu innych, poważniejszych chorób...

Masz dodatkowe pytania? A może chciałbyś skonsultować stan swoich zębów ze specjalistą? Jesteśmy do Twojej dyspozycji :)

Zapraszamy do kontaktu!

Profesjonalna szczoteczka soniczna Seysso – recenzja

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą i bardzo dokładną recenzją szczoteczki sonicznej polskiego producenta. Testy przeprowadzili Kasia i Michał, którzy prowadzą blog Zadrutowani.pl :)

 

Profesjonalna szczoteczka soniczna Seysso

Około miesiąc temu otrzymaliśmy do testu szczoteczkę Professional Sonic Toothbrush marki Seysso. Czyżby jeden z pierwszych benefitów prowadzenia Zadrutowanych? O tym nieco później, dlatego koniecznie czytajcie dalej! Chcielibyśmy Wam dzisiaj opowiedzieć słów kilka o tej szczoteczce i przekazać, co uważamy na jej temat. Mamy nadzieję, że ta recenzja okaże się pomocna m.in. dla osób, które rozważają jej zakup.

tl;dr (too long, didn’t read)

Czyli paragraf dla osób, które nie mają czasu przeczytać całego artykułu (uważamy, że warto). Szczoteczka ta jest zdecydowanie warta uwagi. Prawdopodobnie jest to najszybsza szczoteczka soniczna na rynku z silną baterią, sprzedawana z ciekawym zestawem akcesoriów.

Recenzja

Korzystając z okazji, jako że jest to pierwszy (!) artykuł od początku istnienia Zadrutowanych poświęcony recenzji konkretnego, jednego produktu chcielibyśmy zaznaczyć, że nie jest to wpis sponsorowany (co z resztą widać, ponieważ nie został oznaczony jako taki), pomijając fakt, że szczoteczka została nam sprezentowana. Opinie przedstawione w treści artykułu są wyłącznie Zadrutowanych (dokładniej – Michała) i żadna strona trzecia nie miała na nie wpływu. Pamiętajcie – zgodnie z naszą polityką – jeśli w przyszłości treść wpisu będzie sponsorowana, będzie to jasno zaznaczone u góry artykułu.

Producent

Seysso jest marką polskiego producenta. Niech nie mylą napisy po angielsku na opakowaniach produktów Seysso – jasno z tego wynika, że producent celuje w rynek międzynarodowy. I słusznie, bo dlaczego sprzedawać produkty wyłącznie w Polsce, biorąc pod uwagę ile zagranicznych produktów jest na półkach w naszych sklepach. Szczoteczka objęta jest 2-letnią gwarancją producenta.

Profesjonalna Szczoteczka Soniczna Seysso – bo tak można przetłumaczyć nazwę tego modelu – plasuje się wśród produktów z serii premium. Jej cena 409 zł nie wydaje się wygórowana, jeśli weźmie się pod uwagę jej cechy oraz akcesoria, z którymi sprzedawana jest w zestawie.

Pudełko ;)?

Pierwsze co często spotykałem w recenzjach czy filmach typu “unboxing” na YouTube jest opis opakowania produktu. Być może wynika to z tego, że jeśli opowiedzieć najpierw o samym produkcie, nikogo nie będzie interesowało zapoznanie się z materiałem do końca – że w zestawie jest nawet zasilacz czy instrukcja obsługi. Powiem jednak, że rynek produktów rządzi się swoimi prawami i przy takiej cenie nabywca nie zawiedzie się nawet opakowaniem. Jest to spore, eleganckie pudełko. Przejdźmy jednak do bardziej interesujących kwestii!

Skład zestawu

Lista komponentów zawarta w instrukcji obsługi nie jest listą przedmiotów, które składają się na zestaw. Myślę się, że lista przedmiotów byłaby bardziej praktyczna, niż lista komponentów wyróżniająca takie elementy jak ‘dwie końcówki DuPont’ i ‘dwie szczoteczki’ czy ‘wskaźnik ładowania’ oraz ‘wskaźnik trybu’. Co zatem wchodzi w skład zestawu?

1. Szczoteczka Seysso Professional Sonic Toothbrush

2. Dwie końcówki (z włosiem DuPont™)

3. Stacja ładująca

4. Etui podróżne z ładowarką

5. Instrukcja obsługi

6. Eleganckie pudełko! 

Szczoteczka

Przejdźmy do rzeczy. Szczoteczka ta jest naprawdę przyjemna w dotyku. Materiał, z jakiego jest wykonana, przypomina materiał gumy winylowej dobrej klasy. Nie ma to nic wspólnego z tanim plastikiem. Jest również bardzo lekka, zaledwie 235 gramów. Jej dokładne wymiary razem z końcówką to 298 (długość) x 75 (szerokość) x 40 (wysokość) mm.

Według producenta szczoteczka wytrzymuje na jednym ładowaniu do 6 tygodni (używana 2 razy dziennie przez 2 minuty). W tym momencie większość z Was pewnie wybuchła śmiechem, bo kto z nas myje zęby tylko 2 razy dziennie tylko po 2 minuty? Jasne, być może szczoteczka nie wytrzyma przy naszych ortodontycznych wymaganiach 6 tygodniu na jednym ładowaniu, ale korzystając z niej częściej i dłużej nie udało się mi jeszcze jej rozładować. Nie jestem w stanie powiedzieć jaki jest stan baterii po 3 tygodniach używania, ponieważ wskaźnik ładowania to wyłącznie 1 dioda, która jeszcze się nie świeci (innymi słowy, nie ma wskaźnika stopnia rozładowania), ale spokojnie można powiedzieć, że jeśli chodzi o baterię, to jest to szczoteczka godna wymagającego pacjenta ortodontycznego. Warto zwrócić uwagę na silną baterię szczoteczki, ponieważ inne, nawet droższe szczoteczki soniczne na rynku, deklarują o połowę krótszy czas eksploatacji przy 2 minutowym myciu 2x dziennie.

Szczoteczka posiada szary plastikowy front, na którym znajduje się wyłącznie jeden przycisk, wskaźnik trybu oraz wspomniany już wskaźnik ładowania. Lubię minimalizm, ale przyznam, że linia szczoteczki jest tak smukła, że nieco bardziej wyczuwalny przycisk byłby dobrym pomysłem. Niemniej, można się do niego łatwo przyzwyczaić. Wciskając przycisk raz po raz przełączamy się między trzema trybami:

1. Clean / Czyść / 41000 ruchów na minutę

2. Soft / Delikatny / 31000

3. Whitening / Wybielający / 48000

4. (Wyłączenie)

Jeden przycisk to niezłe, sprawdzone rozwiązanie. Szczoteczka pracuje przez 2 minuty, w blokach po 30 sekund z 1 sekundową pauzą. Dla osób, które nie używają jeszcze szczoteczek elektrycznych wyjaśnię, że urządzenie po prostu sugeruje kiedy powinno się zmienić czyszczoną ćwiartkę jamy ustnej. 4 ćwiartki = 2 minuty, proste. Trzy tryby różnią się jedynie prędkością ruchów końcówki, co producent tłumaczy następująco:

1. Clean – higiena codzienna,

2. Delikatny – dla pacjentów z nadwrażliwością, krwawiącymi dziąsłami czy paradontozą; również zalecany dla osób z aparatami, koronami czy implantami,

3. Wybielający – tryb pozwalający usunąć przebarwienia, osad oraz wzmocnić dziąsła.

Podoba mi się sposób, w jaki szczoteczka sygnalizuje sugerowaną zmianę (odliczenie 30 sekund) – pauza jest krótka, lecz łatwiej zauważalna niż niektóre sposoby sygnalizacji stosowane w innych szczoteczek. Jak już wcześniej sugerowałem, 2 minuty to zdecydowanie za mało, aby dokładnie wyczyścić zęby (przy aparacie ortodontycznym liczę przynajmniej 8 przestrzeni – nad drutami, pod drutami, korony i wewnętrzne ściany zębów). Ponowne włączenie szczoteczki nie stanowiło dla mnie problemu. Szkoda natomiast, że wyłączenie szczoteczki nawet na chwilę w celu wyplucia nadmiaru pasty z ust, przykładowo w czwartym cyklu, resetuje licznik i zaczyna 4 cykle po 30 sekund od zera po jej ponownym uruchomieniu.

Przed nami najistotniejsza część recenzji. Co takiego wyjątkowego oferuje Seysso Professional Sonic Toothbrush? Otóż… prędkość oscylacji końcówki. Jedną z pierwszych czynności, jakie zrobiłem po otwarciu opakowania to nałożenie końcówki na szczoteczkę i uruchomienie jej. Od razu przełączyłem na tryb ‘Wybielający’, czyli po prostu najszybszy, dotknąłem końcówki opuszkiem palca i moja reakcja werbalna wyglądała dosłownie tak: “O kurde…”. Na marginesie, jestem ciekaw czy redaktor naczelna Kasia pozwoli na takie sformułowanie.

Szczoteczka poruszała się tak szybko, że dosłownie śpiewała (wysoki, barwny ton). Od razu zaintrygowało mnie, jaka będzie jej skuteczność. O tym w części poniżej.

Końcówki

W zestawie ze szczoteczką są dwie końcówki z włosiem DuPont™ – napisałbym po prostu “dwie końcówki”, ale Seysso ma w ofercie również inne. Jednocześnie ze szczoteczką (lecz w osobnym opakowaniu) otrzymaliśmy dodatkowo zestaw dwóch końcówek węglowych Seysso.

Profesjonalna końcówka Seysso (Seysso Professional Brush Head) – posiada włosie od międzynarodowej firmy DuPont™. Mocno techniczną broszurę na temat stosowanych technologii włosia, dostępną jedynie w języku angielskim, znajdziecie na tej stronie (od 7. strony broszury), której odpowiada ta polska strona (niestety bez broszury). Końcówki te posiadają czarne, elastyczne lecz umiarkowanie twarde włosie, o falistym, anatomicznym kształcie – podobnym do kształtu niektórych końcówek innych producentów. Pierścienie u podstawy końcówki dostępne są w 4 wariantach: pomarańczowym, niebieskim, przezroczystym oraz zielonym (strona producenta jest obecnie aktualizowana – nie wspomina jeszcze o zielonym). Niezależnie od wytrzymałości włosia, lekarze dentyści rekomendują wymianę końcówki czyszczącej do 3 miesiące.

Antybakteryjna końcówka Seysso (Seysso Antibacterial Brush Head) posiada dużo łagodniejsze, delikatniejsze włosie niż końcówka Profesjonalna. Końcówka antybakteryjna posiada pigment węgla aktywnego, który ma działanie antybakteryjne. Strona producenta wspomina również, że końcówka ta pomaga neutralizować pH w ustach (zapobiegając demineralizacji szkliwa). Końcówki antybakteryjne dostępne są w kolorze pomarańczowym oraz zielonym. Średnica ich włosia zmniejsza się w kierunku powierzchni czyszczącej (nie jest taka sama na całej długości włosia). Według producenta, takie cieniowanie włókien pozwala dotrzeć lepiej w wąskie przestrzenie międzyzębowe – czemu z praktycznego punktu widzenia trudno zaprzeczyć.

Jako że włosie końcówek Antybakteryjnych z dodatkowego zestawu było dużo łagodniejsze (delikatniejsze), niż końcówek Profesjonalnych, ich używanie początkowo łaskotało mnie w dziąsła. Mimo imponującej prędkości szczoteczki nie byłem od razu przekonany co do skuteczności tej końcówki, ponieważ jej końcówka była dużo łagodniejsza w dotyku niż ta, której używam na codzień – w związku z czym uznałem, że może być też mniej skuteczna. Myliłem się. Co więcej – mimo, że nikt nie poleci stosowania szczoteczki w ten sposób – wystarczyło odbyć cały 2 minutowy cykl w obszarze jednego zęba (tak, lubię eksperymentować), aby dostrzec zauważalną gołym okiem skuteczność w usuwaniu osadu – tak było przynajmniej w moim przypadku, przy niewielkiej ilości widocznego wcześniej osadu. To było miłe zaskoczenie. Wkrótce skończyły mi się zęby do testowania skuteczności usuwania osadu haha, także eksperyment uznaję za udany. O ile łatwo dostępne miejsca myje się… łatwo, to przestrzenie zwłaszcza pod łańcuszkami są – niezależnie od wszystkiego – trudne do mycia. Pamiętajcie – regularne wizyty higienizacyjne są wskazane, a umowy dotyczące odbywanego leczenia ortodontycznego mogą nawet narzucać Wam wymagane wizyty higienizacyjne (z mniejszą lub większą częstotliwością).

Końcówki do szczoteczki posiadają w podstawie “pierścień identyfikacyjny”, który naturalnie służy do rozpoznania “Czyja to końcowka?”. W przeciwieństwie do niektórych innych końcówek szczoteczek sonicznych na rynku, pierścienie w końcówkach Seysso są integralną częścią końcówki (nie są wymienialne), także warto uwzględnić ten fakt nabywając nowe końcówki – ich kolor można zobaczyć poprzez przezroczyste dno pudełeczka, w których sprzedawane są parami.

Oba rodzaje końcówek sprzedawane są parami. Cena jednego opakowania to 49 zł.

Stacja ładująca

Stacja ładująca do szczoteczki jest nieduża, również lekka, estetyczna i – co ciekawe – wykonana z takiego samego, przyjemnego w dotyku materiału, co sama szczoteczka. Poza szczoteczką na stacji znajdzie się również miejsce na dwie końcówki, choć “po zaparkowaniu” nie są one niczym przykryte/osłonięte.

Instrukcja obsługi

Oryginalnie szczoteczka posiada instrukcję obsługi w języku angielskim. Podczas zakupu szczoteczki, dystrybutor wręcza również instrukcję w języku polskim.

Etui podróżne z ładowarką

Jednym z ciekawszych elementów zestawu jest etui podróżne z ładowarką (również na poprzednich zdjęciach). Szczoteczkę umieszczamy w obudowie i wrzucamy do torby. Jeśli w trakcie dłuższej podróży zajdzie potrzeba naładowania, wystarczy podłączyć dostępnym w zestawie kabelkiem obudowę do portu USB komputera i voilà! Nie potrzeba zabierać ze sobą stacji dokującej.

W obudowie, poza miejscem na szczoteczkę z założoną końcówką, znajduje się dodatkowa komora. Można w niej umieścić drugą końcówkę, jeśli podróżujecie ze swoją drugą połówką, albo kabelek ładujący. Jedyny drobny mankament jest taki, że w komorze nie zmieści się jednocześnie druga końcówka i kabelek, ale nie powinno to stanowić większego problemu – kabelek ląduje zatem w torbie podróżnej, jeśli podróżujecie we dwoje.

Podsumowanie

Reasumując, Profesjonalna Szczoteczka Soniczna Seysso (Professional Sonic Toothbrush) z serii Carbon, należy do produktów z górnej półki. Nie jest to szczoteczka idealna, jednak jej niesamowita prędkość, estetyka oraz akcesoria w zestawie powodują, że zdecydowanie jest to produkt warty uwagi. Szczoteczka jest prawdopodobnie najszybsza na polskim rynku (48000 ruchów na minutę), lekka i przemiła w dotyku, bateria wytrzymała, a etui podróżne z funkcją ładowania z pewnością przypadnie niejednej osobie do gustu. Mamy nadzieję, że nasza recenzja okaże się pomocna dla osób, które poszukiwały nieco więcej informacji na temat tej szczoteczki. (To nie koniec, czytajcie dalej!)

Benefit?

Na samym początku artykułu zażartowałem, że wygląda na to, iż otrzymana szczoteczka była jednym z pierwszych benefitów prowadzenia Zadrutowanych. Być może część z osób wyczuła, że coś się święci. Wiele z czytelników chwali naszą działalność Zadrutowanych, w którą wkładamy wiele pracy, czasu i serca – zawsze jest nam miło usłyszeć Wasze dobre słowo na temat nas i artykułów, które są dla Was pomocne. Wiecie natomiast dobrze, że zawsze stawiamy Was, czytelników (przyszłych/obecnych/przeszłych zadrutowanych) na pierwszym miejscu. Ktoś napisał kiedyś, że jesteśmy “superaśni”. Ponieważ chcemy być jeszcze bardziej “superaśni”, już w dniu, kiedy przyjęliśmy szczoteczkę do testów postanowiliśmy, że oddamy ją jednemu z czytelników! (To jak, zasłużyliśmy na lajka? ) Wiecie również, że istotna część artykułów pisana jest również przez Was. O ile zasady wpisów gościnnych zawsze były jasne i nigdy nie uwzględniały wynagrodzenia, czasem okazyjnie wysyłaliśmy autorom jakiś drobiazg – nie jako wynagrodzenie, ale jako formę podziękowania. Jest jedna osoba, która napisała dla nas sporo. Podejrzewam, że jeśli zapytam “Wiecie kto?”, sporo osób od razu zgadnie. Właśnie dlatego postanowiliśmy przekazać w prezencie szczoteczkę Seysso Hani.

Taki był nasz plan: Hania miała otrzymać wszystko poza trzema z czterech końcówek, których użyliśmy na potrzeby recenzji. Główny moduł szczoteczki, z myślą o jej oddaniu w prezencie, umieszczony był na czas testów w szczelnie zamkniętym woreczku IKEA, także można śmiało powiedzieć, że nawet wody nie widział. Okazało się jednak, że dystrybutor szczoteczek Seysso w Polsce, gdy usłyszał o naszym planie, postanowił docenić nasz miły gest i wiecie co? Otrzymaliśmy jeszcze jeden, całkiem nowy egzemplarz tego samego modelu szczoteczki, która już niedługo powędruje do Hani! Dziękujemy! Jak widzicie – w grupie siła i warto nie tylko czytać zadrutowanych, ale także od czasu do czasu napisać coś od siebie!

Haniu, dziękujemy za Twój czas i wkład pracy, jaki poświęciłaś z nami na przygotowanie aż pięciu artykułów. Jesteśmy przekonani, że Twoje artykuły pomogą wielu przyszłym pacjentom podjąć odpowiednie dla siebie decyzje oraz dodadzą im odwagi. Mamy nadzieję, że szczoteczka Ci posłuży.

Próchnica groźniejsza niż myślisz

Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów zainfekowanych próchnicą. To pokazuje, że wciąż niewiele wagi przykładamy do tego, w jakim stanie jest nasze uzębienie. Należy jednak pamiętać, że zaniedbania, które mają swój początek w jamie ustnej, bardzo szybko wpływają na cały ludzki organizm: powodują bóle głowy i zatok, prowadzą do problemów z nerkami, mogą być też przyczyną zawału serca.

W jamie ustnej znajdują się setki gatunków bakterii. Większość z nich jest niegroźna, lecz niektóre mogą stać się źródłem poważnych kłopotów, m.in. gdy niewłaściwie dbamy o higienę: pomijamy poranne lub wieczorne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów albo nie stawiamy się na kontrole u dentysty, który w porę zaalarmowałby nas o pojawiającym się problemie. Wówczas bakterie próchnicowe rozwijają się i wraz z krwią przenoszone są do odległych części ciała, wywołując stany zapalne w obrębie płuc, stawów, nerwu wzrokowego czy wsierdzia. W skrajnych przypadkach zapalnie zmienione przyzębie może spowodować tak groźne schorzenia jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Bakterie próchnicowe stanowią zagrożenie właściwie dla każdego narządu wewnętrznego. Atakują nerki i trzustkę, a tworzą też stany zapalne w zatokach i migdałkach. Bardzo niebezpieczna jest również sama wędrówka bakterii próchnicowych po organizmie. Wiadomo już, że potęgują one np. reakcje alergiczne. Dodatkowo, próchnica coraz częściej wskazywana jest jako jedna z przyczyn nadciśnienia, chorób skóry, a także owrzodzeń jelit i żołądka. 

Warto pamiętać, że każde nieleczone schorzenie dotyczące uzębienia może prowadzić do poważnych chorób w cały organizmie. To zaś może wpływać na dalsze pogarszanie się stanu zdrowia jamy ustnej (tak dzieje się chociażby w przypadku choroby refluksowej). To błędne koło można przerwać, podejmując kompleksowe leczenie, które nie tylko wyeliminuje narastający problem, lecz także zabezpieczy przed konsekwencjami dotychczasowych zaniedbań.

Chcesz sprawdzić, czy Twoje zęby są zdrowe?

Zapraszamy do kontaktu!

Stomatolog dziecięcy – człowiek od zadań beznadziejnych?

Nasze pociechy, to bardzo wymagający pacjenci. Potrzebują zainteresowania ze strony dorosłych, są doskonałymi obserwatorami otaczającego nas świata i bezbłędnie wyczuwają nasze emocje. I to nie tylko w trakcie wizyty. Należy pamiętać, że proces przygotowania do odwiedzin w gabinecie, zależy w głównej mierze od rodziców i środowiska w jakim dziecko się znajduje. Lęki i strach, rozmowy dorosłych o „strasznych” przeżyciach u dentysty dzieci przekładają na swój sposób. Trzeba dziecku uzmysłowić, że wizyta jest potrzebna dla jego zdrowia i pięknego uśmiechu. Delikatne acz stanowcze podejście pozwoli zaoszczędzić wiele stresu.

Czy zęby mleczne bolą?

Zdrowe – nie. Chore, z próchnicą, stanami zapalnymi – tak. Zęby mleczne posiadają nerwy tak samo jak zęby stałe. Wszelkie stany patologiczne będą się więc manifestowały bólem. Podawanie środków przeciwbólowych, to tylko działanie doraźne. Aby zlikwidować problem trzeba udać się do stomatologa. Krótka, zwykle kilkunastominutowa wizyta z pewnością pomoże.

Teraz trochę o kanałach w zębach mlecznych.

Zęby mleczne mają specyficzną budowę systemu kanałów. Oprócz kanałów głównych posiadają często liczne boczne odgałęzienia, odchodzące pod takimi kątami, że stomatolog nie jest  w stanie dotrzeć do nich żadnymi narzędziami. Jedynym sposobem ich leczenia jest działanie chemiczne przy pomocy leków. Zdarza się czasem, iż mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia dochodzi do nawrotów stanów zapalnych. W takich sytuacjach postępowaniem z wyboru jest usunięcie zęba. Najczęściej jednak zabieg kończy się sukcesem i ząb pozostaje w ustach małego pacjenta do czasu fizjologicznej wymiany.

W nawiązaniu do piętnastominutowej wizyty u implantologa. Co jeszcze można zrobić w tym czasie?:)

Można wyleczyć zęba. Spokojny i zdyscyplinowany pacjent to marzenie każdego stomatologa :) 
Z przyjemnością zauważam, że sporo jest dzieci doskonale przygotowanych do wizyty. Zyskują na tym podwójnie! Przeżywają mniejszy stres, a dzięki skupionej uwadze i współpracy z lekarzem spędzają mniej czasu w gabinecie. Komfort pracy z takim pacjentem owocuje możliwością szybszego i delikatniejszego leczenia. I … wszyscy są zadowoleni!:)

A w nagrodę kolorowa plomba :)

W gruncie rzeczy to taki sam materiał tyle, że z dodatkiem barwnika. 
To doskonały pomysł, by zachęcić dziecko do wizyty. Można potem pochwalić się w przedszkolu, w szkole lub babci czy wujkowi.

Zapraszamy do kontaktu!

O piękny i zdrowy uśmiech warto zadbać już na etapie zębów mlecznych.

Jako rodzice niespełna dwuletniej Poli nie byliśmy do końca przekonani, czy z tak małym dzieckiem powinniśmy udać się do stomatologa. Z jednej strony codziennie dbamy o jej ząbki, czyszcząc je odpowiednią pastą i szczoteczką. Z drugiej strony mieliśmy wątpliwości, czy to wystarczy, czy to właściwy czas i czy jest sens kontrolować stan mleczaków u specjalisty.

Pełni obaw umówiliśmy się w końcu na konsultację do Pana doktora Zbigniewa Opałczyńskiego, specjalisty stomatologii dziecięcej w Capital Clinic w Warszawie. Wyszliśmy z założenia, że nawet jeśli będzie ciężko utrzymać Polę na fotelu dentystycznym to warto spróbować, by znaleźć odpowiedzi na nasze pytania.

Jak się później okazało, podjęliśmy właściwą decyzję.

W trakcie wizyty okazało się, że nasze wątpliwości były zupełnie nieuzasadnione. Wejście do kliniki w ogóle nie skojarzyło się Poli z wizytą u lekarza - powitały nas przyjazne kolory wnętrza oraz uroczy kącik zabaw, który natychmiast wzbudził Jej zainteresowanie. Balon, żabka i panda towarzyszyły Jej nawet na fotelu dentystycznym.

Pan Doktor wykazał się ogromną cierpliwością. Mieliśmy chwilkę, aby nakłonić Polę do samodzielnego wejścia do gabinetu i podejścia do fotela, co pozwoliło uniknąć natychmiastowego sprzeciwu ze strony naszej Córeczki. Przegląd ząbków na kolanach Mamy przebiegł niezwykle sprawnie. Pola zbuntowała się jedynie podczas samej ingerencji Pana doktora do buzi, po czym natychmiast zajęła się maskotkami.

Po przeprowadzonym przeglądzie ząbków Pan doktor przyznał, że to ostatni dzwonek, aby zmienić pewne nawyki i zapobiec problemom ortodontycznym, które zaczęły się pojawiać. Na szczęście mają one szansę cofnąć się samoistnie po wprowadzeniu zmian. Głównym zaleceniem Pana doktora było zupełne i natychmiastowe odstawienie butelki (smoczka uspokajającego, który mógłby wywoływać podobny, negatywny wpływ na zgryz Pola nigdy nie używała). Dostaliśmy również niemniej ważne, precyzyjne wskazówki dotyczące żywienia, eliminacji przekąsek oraz sposobu i częstotliwości mycia ząbków, pozwalające uniknąć próchnicy.

Wiedzieliśmy, że odzwyczajenie Poli od butelki nie będzie łatwe. Od dłuższego czasu podejmowaliśmy próby przekonania Jej do picia z kubka "niekapka", który szczególnie w porze wieczornej i nocnej był przez Nią stanowczo odrzucany. Nie mając świadomości pojawiającego się u naszej Córki problemu zgryzu, ulegaliśmy tłumacząc sobie, że jest jeszcze mała i nie ma potrzeby narażać Jej na stres związany z odebraniem butelkowego smoczka.

Informacje przekazane nam przez Pana doktora zmotywowały nas do większej stanowczości i uporu w eliminacj butelki. Powoli odnosimy sukces :)

Zgodnie z zaleceniami Pana doktora również przekąski podajemy teraz Poli bezpośrednio po głównym posiłku, natomiast częstotliwość szczotkowania ząbków zwiększyliśmy do trzech razy dziennie. To niezwykle ważne, by jak najdłużej cieszyła się zdrowymi mleczakami.

Przekonani do konieczności przeglądów stomatologicznych u najmłodszych, planujemy już następny.

Zachęcamy wszystkich do wizyty ze swoimi pociechami w Capital Clinic. Nasza Pola, widząc jak Pan doktor opuszcza klinikę, zareagowała płaczem i chęcią dotrzymania Panu doktorowi towarzystwa. W tej sytuacji chyba nic więcej nie trzeba dodawać... :)

Za 3 miesiące pojawimy się tam ponownie na kontrolę :)

Asia i Jarek, Rodzice dwuletniej Poli

Zapraszamy do kontaktu!

Braki zębowe – dlaczego nie powinniśmy ich lekceważyć?

Braki w uzębieniu wciąż kojarzą się głównie z nieprzyjemnymi dla oka kwestiami estetycznymi. Jednak zaburzenia proporcji twarzy, zapadnięte wargi czy zniekształcony profil to nie jedyne efekty niekompletnego uzębienia. 

Problem ten jest niezwykle często bagatelizowany. Niejednokrotnie pacjenci nie decydują się na uzupełnienie braku zębowego, którego nie widać gołym okiem, kierując się jedynie względami estetycznymi. Jednak należy pamiętać, że brak nawet jednego zęba to obciążenie dla całego organizmu: problemy z żuciem przyczyniają się do kłopotów trawiennych, pojawiają się bóle szczęki, głowy i kręgosłupa. Niekompletne uzębienie jest również powodem rozwoju chorób przyzębia, zwłaszcza, jeśli dochodzi do przesunięcia się zębów lub ich stłoczenia. W tej sytuacji pojawiają się problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny - utrudnione jest szczotkowanie, a na powierzchni zębów gromadzą się bakterie i kamień nazębny. To właśnie dlatego pacjenci z niekompletnym uzębieniem borykają się zazwyczaj z zapaleniem dziąseł, nadwrażliwością czy próchnicą.

Pierwszą oznaką tego, że dzieje się coś złego są widoczne szpary między zębami, powiększające się diastemy czy ból podczas gryzienia porównywalny z bólem obecnym podczas pierwszych dni po założeniu aparatu ortodontycznego. Zęby sąsiednie pochylają się w kierunku luki, a w powierzchniach międzyzębowych gromadzą się resztki pokarmowe, powodując rozwój próchnicy i paradontozy. Zostaje zaburzona symetria uśmiechu, przez co nawet niedostrzegalna na pierwszy rzut oka luka staje się widoczna.

Niezwykle niebezpieczny i początkowo niezauważany przez pacjentów z brakami w uzębieniu proces, to zanik kości. Tkanka kostna, która poprzednio otaczała ząb (zwana wyrostkiem zębodołowym), znajduje się pod protezą lub mostkiem. Kość wyrostka zębodołowego pozostaje nieobciążona mechanicznie, nie bierze udziału w procesie żucia i w konsekwencji zanika, co prowadzi do utraty kolejnych zębów. 

Zatem jakie kroki podjąć w przypadku utraty zęba? Problemów można uniknąć w porę rekonstruując ząb. Trwałym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest uzupełnienie implantem i nową koroną wykonaną z porcelany, które są mocowane bezpośrednio w miejscu utraconego lub zniszczonego korzenia. W przypadku leczenia implantologicznego należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wybór specjalisty, do którego się udamy. Profesjonalne i wysokogatunkowe materiały oraz doświadczenie lekarza, który zajmie się odbudową uzębienia to gwarancja pięknego uśmiechu bez nieprzyjemnych i kosztownych powikłań w przyszłości.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Poznaj naszych specjalistów:

Jak wybrać dobrą klinikę stomatologiczną?

Klinika stomatologiczna to miejsce, do którego prędzej czy później każdy z nas trafia. Albo przychodzimy regularnie, stawiając na profilaktykę albo zaskoczeni bólem zęba w panice szukamy lekarza.

Wybór, gdzie się udać, wcale nie jest prosty, zwłaszcza w dużym mieście, gdzie gabinety stomatologiczne mijamy co kilka kroków. Wbrew pozorom nazwa „dental” czy „med” nie gwarantują nam kompleksowego leczenia, a cena nie jest czynnikiem gwarantującym wysoką jakość usług. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, by Twoje zęby trafiły w dobre ręce.

1. Specjalizacja jest ważna

Każdy z nas może mieć różne dolegliwości związane z zębami ale też i różne potrzeby. Nie ma praktycznie szans na znalezienie takiego dentysty, który wszystkie problemy rozwiązuje kompleksowo. Banalnie prosta i powszechna sprawa, jaką wydaje się obecnie założenie aparatu ortodontycznego, nie wymaga jedynie wizyty u ortodonty. Bardzo często poprzedza ją profesjonalne czyszczenie zębów wykonane przez higienistkę oraz proces leczenia zębów przez endodontę czy chorób przyzębia przez periodontologa.

Ważne jest, by w danej klinice dostępni byli lekarze różnych specjalności, dzięki czemu na Twój piękny uśmiech pracuje zespół osób, które mają dostęp do Twojej dokumentacji medycznej i wspólnie ustalają plan i koszt kompleksowego leczenia.

2. Holistyczne podejście

Czy wiesz, że bóle głowy, pleców czy refluks mogą mieć ścisły związek ze stanem zdrowia Twojej jamy ustnej i nawykami żywieniowymi jakie wyniosłeś z dzieciństwa? Taką diagnozę może postawić stomatolog tylko wówczas, gdy nie potraktuje Ciebie wyłącznie jako osobę z dziurą w zębie do zaleczenia. Holistyczne podejście wywodzi się z nurtu, według którego prawidłowe funkcjonowanie organizmu pacjenta zapewnione jest przez sprawne działanie istniejących w nim układów i narządów, a zakłócenie pracy w jednym obszarze, np. w obrębie jamy ustanej, wpływa na funkcjonowanie innych rejonów czy struktur np. układu pokarmowego.

Ważne jest, by podczas wizyty lekarz zwrócił uwag na szereg czynników zewnętrznych oddziaływających na stan Twojego uzębienia oraz bieżące dolegliwości, które mogą być efektem nieprawidłowości w jamie ustnej. Dzięki temu możesz uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

3. Profesjonalny sprzęt

W dzisiejszym zabieganym świecie nie masz czasu biegać ze skierowaniem na badanie po różnych przychodniach. Zanim rozpoczniesz leczenie sprawdź czy w danej klinice dostępne są:

 • CBCT (tomografia głowy), zdjęcia boczne czaszki (cefalometria), pantomogram i inne
 • leczenie pod mikroskopem
 • sedacja wziewna czyli gaz rozweselający dla dzieci i dorosłych - by zmniejszać poczucie stresu
 • kamery wewnątrzustne HD umożliwiające przygotowanie dokumentacji z procesu leczenia
 • aparat bezcieniowy do dokumentacji fotograficznej z procesu leczenia.

To bardzo ważne elementy wyposażenia kliniki, dzięki którym oszczędzisz czas, skrócisz znacznie proces leczenia i zaoszczędzisz pieniądze.

4. Przyjazne wnętrze

Na szczęście bezpowrotnie minęły czasy ciemnych gabinetów, warczących recepcjonistek i krzyczących na fotelach pacjentów. Współczesna klinika to miejsce bardziej przypominające gabinet kosmetyczny czy miejskie SPA niż placówkę medyczną. Tu musisz czuć się tu dobrze i swobodnie. Kolorowe wnętrza, eleganckie obrazy na ścianach, soczysta zieleń wokoło to niby nic nie znaczące detale, ale bardzo pozytywnie potrafią wpłynąć na nasze samopoczucie.

Zanim zdecydujesz się na pierwszą wizytę u stomatologa może warto udać się do kliniki i osobiście ocenić, czy przypadnie Tobie do gustu.

5. „Chemia” na linii pacjent - lekarz

Bezapelacyjnie - chemia musi być. Stomatolog to nie tylko doskonały fachowiec leczący zęby, ale też osoba, która powinna zadbać o Twoje samopoczucie na fotelu i finanse. Nie jesteś specjalistą od jamy ustnej, więc masz prawo pytać, szukać porady odnośnie wariantów leczenia i nie wiedzieć czy i w jaki sposób wybielić zęby. Co ważne - Twoja wizyta nie kończy się po opuszczeniu gabinetu. Jeśli zapomniałeś jakie masz zalecenia po wizycie, jakie będą kolejne kroki leczenia lub ile kosztować będzie Twoje leczenie, powinieneś mieć możliwość mailowego lub telefonicznego kontaktu z lekarzem.

Dobry i zaufany dentysta to sukces. Jeśli „chemii” brak - prosimy menedżera kliniki o zmianę lekarza lub zmieniamy klinikę.

Klinika stomatologiczna to miejsce, do którego wielokrotnie będziesz wracać. Warto zatem znaleźć takie miejsce, w którym będziesz czuć się dobrze i lekarza, do którego będziesz mieć pełne zaufanie. To inwestycja na lata.

 

Zapraszamy do kontaktu!

CLINICAL MULTI SCAN (CMS)

Umysł, stan uzębienia, piękny wygląd - determinują jakość naszego życia, codzienną równowagę, skalę sukcesów zawodowych. Zdrowe, ekologiczne jedzenie smakuje lepiej gdy holistyczne podejście do organizmu zaczyna się od głowy. Uśmiechając się szeroko wytwarzamy hormony zadowolenia (endorfiny), które pomagają nam pokonywać wszelkie trudności. Warto wiedzieć, czy coś nie wymaga naszej szczególnej uwagi.

Capital Clinic wprowadza nowość - trzy kroki do sprawdzenia stanu zdrowia podczas jednej wizyty.

Proces CMS służy poprawie zdrowia, wyglądu, pięknego, naturalnego uśmiechu oraz unikaniu zagrożeń wynikających z przenoszenia się schorzeń z ognisk zapalnych na resztę organizmu. 

1 krok - INITIAL SCAN:

Polega na inicjalnym przeglądzie klinicznym. Stan zębów i dziąseł jest dokumentowany na wewnątrzustnych, cyfrowych zdjęciach macro kamerą HD. Pacjent otrzymuje informację o bieżących potrzebach dentystycznych, następnie kierowany jest do kolejnego etapu, kroku nr 2.

2 krok - DIGITAL SCAN: 

Wykorzystując nowoczesną technikę obrazowania tomograficznego i rtg oraz obróbkę komputerową, zgodnie z zaleceniami kroku 1, wykonywane są: pantomogram - zdjęcie panoramiczne dające dokładniejszy pogląd na stan uzębienia, cefalometria - zdjęcie boczne czaszki konieczne np. przy leczeniu ortodontycznym, CBCT - tomografia analizująca w projekcji 3D przestrzeń kostną i tkanek miękkich. Dodatkowo każdy pacjent fotografowany jest cyfrowo systemem bezcieniowym, z zachowaniem naturalnej temperatury barwowej dla przyszłej analizy doboru kolorów wypełnień czy uzupełnień protetycznych. Wszystkie te możliwości dostarczają szczegółowych i niezbędnych informacji dla analizy specjalistów w kroku 3. 

3 krok - SPECIALISED SCAN:

Kluczowym elementem procesu jest konsultacja wielospecjalistyczna - w zespole najlepszych w Polsce lekarzy specjalistów, przy wykorzystaniu 2 pierwszych kroków powstaje indywidualna, szczegółowa diagnoza i plan leczenia. Opisywane są zagrożenia i rekomendacje. 

Dzięki tym 3 krokom pacjenci mogą w pełni świadomie podejmować decyzje o leczeniu, dysponują kompletną wiedzą o zagrożeniach dla stanu zdrowia całego organizmu. Ważnym elementem jest też fakt oceny finansowej leczenia z możliwością bezproblemowego i lekkiego dla codziennych wydatków rozłożenia na raty każdego, nawet najbardziej skomplikowanego planu. 

Czas wykonywania CLINICAL MULTI SCANu to do 1,5 godziny, a cena 900 zł za 3 kroki. 

Capital Clinic prowadzi okresowo promocje, gdzie ww. proces analizy świadczony jest z 50% rabatem lub nawet z 90% zniżką dla pierwszych zgłaszających się Pacjentów. 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej fantastycznej, nowoczesnej i jednocześnie bardzo praktycznej metody.

...zapytaj o promocje

Jak Capital Clinic wpływa na poprawę jakości życia - wywiad z pacjentem po leczeniu wielospecjalistycznym, Panem Mariuszem Malmukiem

Zawsze marzyłem o idealnym uśmiechu :)

Wiele lat zmagałem się z licznymi problemami, takimi jak poważne wady zgryzu czy trudności w wyżynaniu się zębów.

Poza kwestią wyglądu, aspekty te negatywnie oddziaływały na stan mojego zdrowia. Stan się pogłębiał każdego dnia.

Mimo wielu obaw, niechęci i braku wiary w możliwość radykalnej poprawy, nadszedł  ten czas czas kiedy podjąłem decyzję. Postanowiłem poprawić komfort życia. Zacząć się uśmiechać pełnią radości. Rozpocząłem leczenie. 
 
Na początku trudno było mi zdecydować się na wybór gabinetu czy kliniki, której powierzę swoje zdrowie. Podczas jednej z wizyt poszukiwawczych trafiłem pod skrzyła dr n. med. Agnieszki Nęckiej, specjalisty ortodonty. 
Podczas wizyty konsultacyjnej stworzyliśmy plan działań. Wszystko zostało mi dokładnie i prosto wyjaśnione. Cały przebieg leczenia. Kosztorys. Decyzja zapadła bez wahania:) Rozpoczęliśmy od założenia aparatu ortodontycznego.
W trakcie leczenia w Capital Clinic zostałem skierowany pod opiekę kolejnych wybitnych specjalistów: dr n. med. Moniki Dąbrowskiej, specjalisty protetyka oraz dr Janusza Skrzypczyńskiego, specjalisty chirurga stomatologicznego i implantologa.
 
Leczenie zakładało wiele etapów: poza ortodoncją trwającą dwa lata, przeszedłem również zabieg wszczepienia implantów, a także wykonane zostały skomplikowane prace protetyczne - korony porcelanowe. 
Z ciekawostek, których się nie spodziewałem, największe zdumienie wywołał fakt, iż zabieg wszczepienia implantu trwał tylko kilkanaście minut:) Był zupełnie bezbolesny.
Współpraca całego zespołu zaowocowała świetnym rezultatem. Dzisiaj nie wierzę jak mogłem zwlekać tyle lat z decyzją!
 
Fakt, że na stałe mieszkam w Londynie nie stanowił żadnego problemu. Bez trudu planowaliśmy wspólne konsultacje, a zespół fantastycznych lekarzy zawsze gotowy był do ciężkiej pracy.
Pragnę również podkreślić, że wielkim zaskoczeniem były specjalnie przygotowane dla mnie ceny - konkurencyjne nie tylko w porównaniu do rynku angielskiego ale również do innych ofert jakie składano mi w Polsce!

Polecam wszystkim Capital Clinic, uśmiech marzeń jest tutaj codziennością :)

Mariusz Malmuk

 
Komentarz Capital Clinic: Pan Mariusz zgłosił się do Kliniki z powodu nieestetycznego wyglądu zębów przednich (krzywy, wysoko położony kieł, nieestetyczna korona) oraz braków zębowych w odcinku bocznym. Konsultacja protetyczna wskazała na konieczność leczenia ortodontycznego w celu odtworzenia odpowiednich przestrzeni na implanty oraz uszeregowania zębów w odcinku przednim. W procesie leczenia uczestniczyli specjaliści: ortodonta, protetyk oraz implantolog. 

 

Zapraszamy do kontaktu!

Bezcenna biżuteria dla Twoich zębów - aparat ortodontyczny!

Proste i idealnie ułożone zęby to nie tylko promienny uśmiech i wymarzony efekt estetyczny. Prawidłowy zgryz decyduje o podatności na próchnicę, rozwijaniu się chorób przyzębia i wpływa na dobre samopoczucie oraz zdrowie. Niesymetryczne lub umieszczone w niewłaściwym miejscu zęby odwracają uwagę od naszego naturalnego wyglądu. Co ważne, powodują dodatkowy nacisk na mięśnie żucia, czego efektem mogą być częste bóle głowy, karku i szyi. 

Nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda. Noszą je praktycznie wszyscy - dzieci, młodzież, dorośli, piosenkarze, artyści i biznesmeni, niezależnie od wieku. Na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno!

Najczęściej decydujemy się na prostowanie zębów ze względów estetycznych. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w aparat ortodontyczny to inwestycja nie tylko w piękny uśmiech ale przede wszystkim nasze zdrowie. Zatem kiedy powinniśmy umówić się na konsultację do lekarza ortodonty?

Oto główne dysfunkcje zgryzu, kwalifikujące się do leczenia ortodontycznego:

 1. Przodozgryz - dolne zęby są wysunięte do przodu (wystają) w stosunku do zębów górnych.
 2. Tyłozgryz - dolne zęby są cofnięte w stosunku do górnego łuku.
 3. Zgryz krzyżowy - zęby górne odwrotnie zachodzą na zęby dolne (zagryzanie zębów górnych na powierzchnię językową zębów dolnych).
 4. Zgryz otwarty - zęby górne nie zachodzą na zęby dolne (powstaje tzw. szpara niedogryzowa).
 5. Niewłaściwa linia środkowa - środek górnej części przednich zębów nie jest w jednej linii ze środkiem dolnych zębów przednich.
 6. Oddzielenie - szczeliny lub wolne przestrzenie jako efekt brakujących lub „luźno” ułożonych zębów.
 7. Stłoczenie - zęby ledwo mieszczą się w drobnej szczęce lub żuchwie.

Jak działa leczenie ortodontyczne w praktyce?

Zanim dojdzie do założenia aparatu, lekarz ortodonta na postawie zdjęć rentgenowskich - pantomograficznego i cefalometrycznego (tzw. zdjęcie boczne czaszki) oraz modeli diagnostycznych uzębienia, opracowuje najlepszy z możliwych scenariusz leczenia. Następnie, wraz z Pacjentem ostatecznie ustala rodzaj aparatu.

Najpopularniejsze modele aparatów:

Aparaty stałe:

 1. aparaty metalowe standardowe - najczęściej stosowane. Dzielimy je na aparaty z zamkami tradycyjnymi oraz z zamkami 'mini', czyli mniejszymi od tradycyjnych, przez co są mniej widoczne. Są to najtańsze z dostępnych aparatów stałych, a tym samym najbardziej popularne.
 2. aparaty tytanowe - dla pacjentów alergicznych. Nie zawierają niklu, dlatego wskazane są u osób zgłaszających uczulenie. 
 3. aparaty estetyczne - ceramiczne, porcelanowe, szafirowe, kryształowe. Są zbliżone kolorem do barwy zębów lub przezroczyste, więc idealnie pasują dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu.
 4. aparaty lingwalne (językowe) - wyglądem przypominają klasyczne aparaty, różnica polega na tym, że przykleja się je po wewnętrznej stronie zębów, przez co są całkowicie niewidoczne.

Aparaty ruchome:

Stosowane są głównie u dzieci i młodzieży. Powinno się je nosić 12-14 godzin na dobę, np. w nocy, więc ta forma leczenia odbywa się praktycznie tylko w domowym zaciszu. Ruchome aparaty ortodontyczne wspomagają odpowiedni wzrost narządu żucia, korygują wady zgryzu a zęby prostują tylko w niewielkim stopniu.

Jednak dzięki ich wykorzystaniu we wczesnym okresie życia Pacjent ma szansę uniknąć leczenia aparatem stałym w późniejszych latach.

Osoby noszące aparat ortodontyczny muszą przestrzegać pewnych zasad i z większą troskliwością dbać o zęby, by uzyskać szybki i trwały efekt estetyczny. Dlatego tak ważna jest systematyczna higiena, właściwa dieta i regularne wizyty u doświadczonego specjalisty.

W naszej Klinice spotkasz się z najlepszymi Specjalistami Ortodoncji w Polsce.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Co można zrobić w kwadrans? Założyć implant!

Musiałeś rozstać się ze swoim zębem? Bez względu na powód, on już nie wróci…

Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Przecież można uśmiechać się zasłaniając dłonią usta, trzymać emocje na wodzy, a podczas robienia selfie wpadać w zadumę.

Niestety to nie jest rozwiązanie problemu. Nie każdy wie, ale braki w uzębieniu powodują poważne kłopoty ze zgryzem, przesuwanie zębów, miejscowy zanik kości i wiele innych dolegliwości, np. ze strony układu pokarmowego.

Najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem na piękny uśmiech jest implant zęba. 

Implant jest sztucznym korzeniem wykonanym najczęściej z tytanu z domieszką cyrkonu. Tytan jest metalem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka, co powoduje szybkie zespolenie z kością, a podczas gojenia zrasta się z nią na stałe. Nie posiada składników mogących wywołać alergię i jest całkowicie neutralny dla organizmu. Korzeń ten stanowi podstawę do odbudowy zęba.

Prawidłowo wstawiony przez doświadczonego implantologa, implant wraz z wykonaną na nim koroną protetyczną, w praktyce nie różni się wyglądem ani funkcjonalnością od zębów własnych. Nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, hamuje procesy zaniku kości, odciąża nadwyrężona brakami w uzębieniu stawy żuchwowo-skroniowe. Perfekcyjnie zastąpi Twój własny, utracony ząb, a nawet wszystkie zęby!

I mimo, iż słowo „implantacja” brzmi bardzo naukowo, cały zabieg trwa przeważnie 15 minut i jest całkowicie bezbolesny! 

Implanty przywracają 100% siły żucia, 200% szerokości uśmiechu i 300% pewności siebie!

To inwestycja na całe życie, zarówno w piękny uśmiech, jak i zdrowie oraz komfort życia.

W naszej Klinice spotkasz się z najlepszymi Specjalistami Implantologami w Polsce.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Artysta w Klinice stomatologicznej? - Oczywiście Protetyk!

Braki w uzębieniu, próchnica, zgrzytanie zębów, zęby złamane, zniszczone, zbyt krótkie, zbyt długie… 

Problemów jest wiele. A każdy z nich wprowadza dyskomfort do naszego życia. Faktem jest, że zdrowe i białe zęby to klucz do atrakcyjności, która zdecydowanie wpływa na odnoszenie częstszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

Pamiętajmy jednak, że stan naszych zębów to także efekt zdrowotny. Nieodtworzenie braków lub nierówności w uzębieniu może skutkować zanikami kości, dolegliwościami ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, słabszym przeżuwaniem i trawieniem oraz przemieszczaniem się sąsiadujących, zdrowych zębów. Dlatego tak ważne jest to, by jak najszybciej oddać się w ręce specjalisty!

Zachowanie bądź uzyskanie pięknego, zdrowego uzębienia jest możliwe z pomocą specjalisty protetyka, który zaprojektuje i wykona Twój nowy uśmiech! 

Nowoczesne metody i technologie pozwalają na wykonanie pracy protetycznej indywidualnie dopasowanej do potrzeb Pacjenta i w pełni przywracającej funkcjonalność utraconych lub uszkodzonych zębów.

Strona artystyczna leczenia protetycznego jest bardzo ważna - nie ma dwóch takich samych zębów, dlatego tak ważne jest odpowiednie wykonanie i zamocowanie nowych zębów. Światowe trendy mówią o podążaniu za naturą. Istotne jest, aby patrząc na uśmiech osoby po leczeniu stwierdzić: ”jakie ma piękne zęby”, a nie „kto te zęby zrobił” :)

Protetyka stomatologiczna dysponuje całym wachlarzem metod protetycznych, będących kluczem do pełnego uśmiechu:

 • Korony pełnoceramiczne, porcelanowe - stosowane głównie na zęby żywe, nie przebarwione.
 • Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu - stosowane na zęby martwe, przebarwione oraz w odcinkach bocznych (niewidoczne przy każdym uśmiechu).
 • Korony porcelanowe na podbudowie metalowej - metoda klasyczna i najdłużej stosowana, a jednocześnie najbardziej ekonomiczna. W Capital Clinic to rozwiązanie stosujemy w oparciu o nowoczesną technologię spiekania laserowego. W ten sposób wykonana korona ma jednorodną budowę, nie ma wewnętrznych naprężeń i jest idealnie dopasowana.

Prof. Christian Coachman jest twórcą stosowanej w Capital Clinic metody Digital Smile Design, która umożliwia projektowanie uśmiechu przed ingerencją w jamie ustnej. Pozwala ona na wizualizację planowanych i możliwych efektów leczenia jeszcze przed jego faktycznym rozpoczęciem. Dzięki temu możliwe jest  dostosowanie nowych zębów nie tylko do wnętrza jamy ustnej ale też do symetrii twarzy, urody Pacjenta, a także dynamiki ust podczas mówienia, uśmiechania się. Metoda ta sprawia, że nasi Pacjenci współpracują z protetykiem w trakcie całego procesu leczenia i mają realny wpływ na to, jaki uśmiech zagości na ich twarzach po jego zakończeniu.

Protetyka jest swego rodzaju dziedziną sztuki. Lekarz - Protetyk zatem powinien charakteryzować się nie tylko głęboką wiedzą z obszaru stomatologii ale również zdolnościami artystycznymi. To architekt naszego uśmiechu!

Dlatego tak ważnym jest wybór lekarza, który rozwija swoje umiejętności, stara się poznawać świat najnowszych odkryć w dziedzinie protetyki i … jest wrażliwy na piękno.

W naszej Klinice spotkasz się z najlepszymi Specjalistami Protetyki w Polsce.

 

Zabłyśnij jak gwiazda filmowa! - Wybielanie

Idealnie białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety barwniki zawarte w spożywanych pokarmach i napojach, dym papierosowy, niektóre leki sprawiają, że nasze zęby zmieniają kolor na żółty. Dobra pasta wybielająca, paski wybielające to częsty zestaw ratunkowy. Ale nie oszukujmy się – tylko profesjonalne wybielanie w klinice z uprawnieniami medycznymi, przynosi oczekiwane rezultaty i jest w pełni bezpieczne.

Pierwszym krokiem do zdrowego, białego uśmiechu jest konsultacja z lekarzem, następnie profesjonalne czyszczenie zębów również w klinice, a trzecim - zabieg wybielania zębów.

Wyróżniamy:

1. Wybielanie zębów metodą nakładkową w domu

Metoda ta polega na użyciu specjalnych nakładek, idealnie dopasowanych do zgryzu Pacjenta, oraz preparatu wybielającego. 

Pierwszy jej etap rozpoczyna się w klinice, gdzie Pacjent jest informowany o przebiegu, szansie na powodzenie oraz ustala z lekarzem kolor wyjściowy zębów oraz kolor pożądany. 

W kolejnym etapie otrzymuje wykonane z przezroczystego materiału nakładki wraz z preparatem wybielającym, oraz dokładne instrukcje dotyczące samodzielnego stosowania preparatu w domu. Preparat ten zawiera 10-15% nadtlenku karbamidu, a jego stężenie jest uzależnione od wrażliwości zębów. To kluczowy element terapii, gdyż np. w gabinetach SPA stężenie tych samych preparatów jest 10-krotnie niższe, dając często niezauważalne efekty. Dlatego tak ważne jest to, by zabieg wybielania zębów przeprowadzać pod okiem stomatologa a nie kosmetyczki. 

Pacjent może nosić nakładkę w czasie dnia lub w nocy, przez ok. 4 godziny.

Zazwyczaj terapia domowa trwa ok. 2-4 tygodnie i pozwala rozjaśnić zęby o ok. 2 tony. Jest to wybielanie skuteczne jedynie w przypadku zębów żywych.

Nakładkowe wybielanie zębów pod okiem stomatologa cieszy się nieustającą popularnością, m.in. ze względu na niską cenę zabiegu i wysoką skuteczność.

2. Wybielanie profesjonalne w gabinecie

Jeśli zależy nam na szybkim, mocnym efekcie to idealnym rozwiązaniem jest wybielanie profesjonalne w klinice stomatologicznej. Zabieg przeprowadzony przez lekarza daje dużo silniejsze i trwalsze efekty niż w przypadku wybielania domowego, ponieważ przeprowadzany jest z użyciem środków wybielających o jeszcze wyższym stężeniu, dodatkowo stosując naświetlanie lampą LED. Dostęp światła sprawia, że reakcje przebiegają gwałtowniej, co pozwala na szybsze uzyskanie spektakularnych efektów i rozjaśnienie zębów nawet o 10 tonów. 

Efekt w postaci bielszych zębów jest widoczny już po jednej wizycie w gabinecie i utrzymuje się nawet przez kilka lat!

Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie idealnego uśmiechu.

W Capital Clinic prowadzimy specjalistyczny program udostępniając naszym pacjentom pakiety wybielania profesjonalnego z rabatami sięgającymi 35%.

 

Czyszczenie zębów robi wrażenie!

Białe, błyszczące a przede wszystkim zdrowe - Twoje zęby to powód do dumy. 

Co zrobić, by oszałamiać pięknym uśmiechem? 

Odpowiedź jest prosta: codzienna profilaktyka, odpowiednia dieta oraz… regularne wizyty w klinice stomatologicznej.

Po pierwsze systematyczna higiena w domu

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pomaga usuwać resztki żywności, powstający na zębach osad oraz kamień nazębny. Wybierajmy odpowiednie szczoteczki oraz pasty niskoabrazyjne, czyli takie które zwalczają osad i przebarwienia za pomocą naturalnych enzymów, a nie tarcia, by nie uszkadzać szkliwa zębów i nie ranić dziąseł. 

Ważna uwaga - nawyk szczotkowania bezpośrednio po jedzeniu paradoksalnie osłabia szkliwo. Dlatego dobrym posunięciem jest płukanie ust po posiłku. 

Proste i skuteczne :)

Często pomijanym szczegółem jest szczotkowanie języka oraz płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem. Czynności te pozwalają pozbyć się bakterii i zachować świeży oddech na dłużej.

Nie zapominajmy też o nici dentystycznej. Pomaga ona usunąć resztki pokarmowe z miejsc, do których dostęp szczoteczki jest utrudniony – poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach między zębami... 

Te proste czynności powinny stać się nieodłącznym punktem naszego dnia. Każdego!

Po drugie właściwa dieta

Cukry proste, jakie znajdują się w spożywanych posiłkach i napojach, stanowią pożywienie dla bakterii, znajdujących się w jamie ustnej. Najbardziej niebezpieczne dla zębów jest częste jedzenie łakoci, picie słodzonych napojów (gazowanych!!!) oraz sięganie po nie przed snem. To szybka droga do próchnicy i chorób przyzębia!

Właściwa dla zdrowych zębów dieta to podstawa: uboga w cukry proste, bogata w warzywa, a przede wszystkim w produkty zawierające wapń. Zatem jogurt naturalny, kefir czy maślanka to najlepszy wybór, by cieszyć się pięknym uśmiechem. 

Proste i smaczne, a przede wszystkim zdrowe!

Po trzecie regularne wizyty u dentysty

Domowa profilaktyka wymaga także wsparcia profesjonalisty. Kontrolna wizyta co pół roku w klinice stomatologicznej to niezbędne minimum. Stomatolog sprawdzi stan zębów oraz dziąseł, a higienistka usunie powstający na nich osad i kamień. 

Profesjonalne czyszczenie zębów to zabieg całkowicie bezbolesny i trwa ok. 45 min. 

Składa się z kilku etapów:

 • skaling - usuwa kamień nazębny
 • piaskowanie - usuwa przebarwienia pochodzące z papierosów, kawy, herbaty, czerwonego wina
 • polerowanie - wygładza powierzchnię zębów i daje poczucie świeżości
 • fluoryzacja - chroni przed wystąpieniem próchnicy.

Te 4 elementy dają też dodatkowy efekt: Twoje zęby są wyraźniej bielsze już chwilę po zabiegu.

Pamiętajmy, że zdrowe i mocne zęby to inwestycja nie tylko w piękny uśmiech ale nasze zdrowie. Regularna higiena zębów w domu i w gabinecie dentystycznym pozwoli nam zachować je na lata.

W Capital Clinic prowadzimy specjalistyczny program udostępniając naszym pacjentom pakiet czyszczenia profesjonalnego z rabatami do 50%.

 

Ciągłe zmęczenie i częste bóle głowy? - przeczytaj koniecznie!

Cierpisz na częste bóle głowy, szyi i twarzy niewiadomego pochodzenia? Zgrzytasz zębami? Słyszysz trzaski podczas ziewania lub masz problemy z otwieraniem i zamykaniem ust? 

Prawdopodobnie cierpisz na zespół zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Napięcia 

mięśniowe, jakie pojawiają się w okolicy stawu, prowadzą do odczuwania bólu głowy a nawet kręgosłupa i wprowadzają duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Problemy zdrowotne w stawie skroniowo-żuchwowym mogą pojawić się w każdy wieku, ale najczęściej dotyczą one osób młodych, głównie kobiet. Środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne nie przynoszą długotrwałej ulgi. Jedynym rozwiązaniem, które skutecznie likwiduje zaburzenia oraz pozwala odzyskać pełną sprawność w obrębie stawu, jest fizjoterapia stomatologiczna. 

Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się leczeniem obszarów stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowego bólu głowy, wzmożonego napięcia mięśniowego w trakcie leczenia ortodontycznego, trzasków i przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych oraz nieprawidłowej ruchomości żuchwy. Jest doskonałym uzupełnieniem leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego, likwidując dyskomfort napięciowy i bóle, jakie pojawiają się w trakcie i po zabiegach.

Nowoczesna fizjoterapia stomatologiczna wykorzystuje wiele metod:

 • Terapia manualna – polega na przekazywaniu bodźców wyłącznie za pomocą rąk, bez użycia przyrządów. Jej celem jest osiągnięcie równowagi mięśniowej i właściwej pracy stawów oraz eliminowanie dolegliwości bólowych.
 • Kinezyterapia – specjalistyczne ćwiczenia, dobrane do potrzeb każdego pacjenta, wykorzystywane w celu poprawy pracy stawów i wzmocnienia mięśni.
 • Kinezjotaping – stosowany przy dysfunkcjach. Polega na oklejaniu określonych fragmentów ciała specjalnymi plastrami, które odciążają napięte mięśnie, zmniejszają ból, pobudzają uszkodzone mięśnie, likwidują obrzęki i poprawiają krążenie.

Decydując się na specjalistyczne leczenie pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest współpraca fizjoterapeuty z lekarzem stomatologiem lub ortodontą. Odpowiednio dobrany plan zabiegów stanowi cenne uzupełnienie leczenia, pozwala ograniczyć lub całkowicie wyeliminować konieczność stosowania leków przeciwbólowych, skraca czas terapii, poprawia komfort życia i pozwala uniknąć poważnych chorób w przyszłości. Dlatego tak ważne jest to, by zabiegi fizjoterapii stomatologicznej przeprowadzać w klinice stomatologicznej a nie w domowym zaciszu czy w tradycyjnym gabinecie masażu.

W Capital Clinic prowadzimy specjalistyczny program udostępniając naszym pacjentom pakiety fizjoterapeutyczne z rabatami sięgającymi 30%.

 

 • Miejsca parkingowe

  Dla pacjentów Kliniki wygodne, szerokie miejsca w garażu podziemnym.

 • Doskonała lokalizacja

  W centrum nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych Żoliborza Południowego. Szybki dojazd przez obwodnicę S8 ze zjazdem na ul. Powązkowską oraz od strony Ronda Radosław i CH Arkadia. Od metra z Dworca Gdańskiego autobusem linii 221.

 • Udogodnienia

  Klinika oraz wyposażenie przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

 • Klinika przyjazna dzieciom

  Kącik multimedialny w recepcji. Sedacja - zmniejszanie napięcia i niepokoju poprzez zabiegi z podtlenkiem azotu.

 • Galeria obrazów

  Zmieniająca się ekspozycja obrazów artystów współpracujących z kliniką z możliwością zakupu oraz wspaniałe murale AQUALOOPY na wybranych ścianach.

 • Nowoczesne technologie

  Wyposażenie kliniki zgodne z najnowszymi technologiami w branży medycznej: tomografia 3D, zdjęcia cefalometryczne, mikroskop endodontyczny, cyfrowe unity stomatologiczne, szybki internet, tablety dla pacjentów.

 • Praktyczny sklep

  Rekomendowane przez klinikę produkty związane z higieną jamy ustnej, dietetyką, a także artystyczne drobiazgi w jednostkowych edycjach.