Usługi – Capital Clinic
  • KONTAKT
  • +48 696 77 77 77

Łącząc nowoczesną technikę ze sztuką, zaprojektujemy dla Ciebie uśmiech, który będzie cieszył Cię każdego dnia, będzie po prostu oszałamiający:)

Zaawansowana, cyfrowa technologia jest wykorzystywana przez naszych lekarzy zarówno w projektowaniu aparatów jak i diagnostyce. Fotografia, radiologia oraz specjalistyczne oprogramowanie ułatwiające analizy i komunikację z pacjentem, są naszą codzienną praktyką diagnostyczną.

Z drugiej strony indywidualne wyczucie estetyki, nowatorstwo i twórcze podejście lekarza są cechami nie do zastąpienia. Nasi lekarze specjaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem wykonują swój zawód z pasją. Łączymy tradycję z nowoczesnością, doświadczenie z entuzjazmem, wiedzę z potrzebami indywidualnymi każdego, kto szuka u nas pomocy. Leczymy wszystkie wady zgryzu u dzieci i dorosłych, łącznie z wadami rozszczepowymi i innymi wadami kostnymi.

Współpracujemy z wybitnymi chirurgami szczękowo-twarzowymi. Poniżej przybliżamy Państwu niektóre techniki ortodontyczne:

Aparaty ruchome

Są to aparaty wykonane z akrylu, projektowane indywidualnie dla każdego, w zależności od wady zgryzu, które można samodzielnie założyć i zdjąć. Nosi się je na zębach ściśle według zaleceń lekarza. Stosowane są głównie u najmłodszych pacjentów, którzy mogą wybrać ulubiony kolor aparatu:)

Treinery

Są to aparaty standardowe, silikonowe, dobierane indywidualnie w zależności od rodzaju wady i wieku pacjenta. Często polecamy je najmłodszym dzieciom w celu wyeliminowania szkodliwych nawyków takich jak np. ssanie palca.

Aparaty stałe fragmentaryczne

Stosujemy u dzieci w wieku rozwojowym, u których nie wyrżnęły się jeszcze wszystkie zęby stałe. Zamki przyklejane są zazwyczaj do czterech zębów siecznych oraz do pierwszych zębów trzonowych „szóstek”. Są bardziej precyzyjne od aparatów ruchomych i dają zdecydowanie większe możliwości lecznicze. Przy ich pomocy możemy odtworzyć miejsca dla stałych kłów.

Aparaty stałe

Zamki aparatów stałych na czas leczenia są przyklejone do zębów. Na każdym z nich znajduje się ligatura metalowa lub elastyczna, dzięki której zamek połączony jest z łukiem. Ortodonta aktywuje aparat na wizytach kontrolnych. Odbywają się one średnio co 4-6 tygodni. W naszej klinice stosujemy aparaty z zamkami metalowymi oraz estetycznymi. Zamki estetyczne (porcelanowe, szafirowe) są wykonane z materiałów w kolorze zębów, dzięki czemu są bardziej dyskretne i mniej widoczne.

Aparaty samoligaturujące (niskiego tarcia, typu damona, h4)

Jest to rodzaj nowoczesnych aparatów stałych. Występują zarówno w wersji metalowej jak i estetycznej. Zauważając ich niezwykłą efektywność, są przez nas szczególnie rekomendowane. Delikatnie i szybko szeregują zęby i poszerzają łuki zębowe, sprawiając że Twój uśmiech stanie się piękny. Dodatkowo nie posiadają ligatur, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zadbać o higienę jamy ustnej.

Aparat hyrax

Aparat ten służy do ortopedycznego (kostnego) poszerzania szczęki, jest na stałe zamontowany w ustach. Zbudowany jest z pierścieni umieszczonych na zębach oraz śrub, które są ze sobą połączone. Efektem działania aparatu jest nie tylko poszerzenie szczęki, ale także zwiększenie przestrzeni nosa, co ma szczególne znaczenie jeżeli oddychasz przez usta. U pacjentów dorosłych poszerzenie szczęki może wymagać wspomagania chirurgicznego oraz zastosowania dystraktora (rodzaj śruby, która jak implant czasowo montowana jest na podniebieniu).

Aparat herbsta/aparat malu (ang. mandibular locking unit)

Jedną z najczęstszych wad występujących w naszej populacji jest tyłozgryz, polegający na nadmiernym cofnięciu żuchwy w stosunku do szczęki. W tej wadzie konieczne jest czynnościowe wysunięcie. Zawias Herbsta oraz jego modyfikacja – aparat MALU, zbudowane są z teleskopowych elementów mocujących, tworzących rodzaj sztucznego stawu. Obydwa aparaty są niezwykle skuteczne w leczeniu wad dotylnych, w wielu przypadkach eliminują konieczność ekstrakcji czy zabiegu chirurgicznego.

Zastosowanie aparatu MALU pozwala pominąć etap laboratoryjny, niezbędny w tworzeniu konstrukcji aparatu Herbsta, co obniża koszt aparatu.

Clear aligner

Są to zestawy przeźroczystych nakładek, które zastępują aparat ortodontyczny. Mogą być stosowane w wybranych wadach zgryzu.

Mikroimplanty

Stanowią rodzaj minikotwic, o które ortodonta bardziej precyzyjnie przesuwa zęby. Wprowadzenie mikroimplantu jest zabiegiem krótkim (trwa nie więcej niż 10 minut), wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu mikroimplantu nie odczujesz żadnych dolegliwości bólowych, a także dyskomfortu podczas przełykania, mówienia, gryzienia. Po zakończeniu leczenia mikroimplanty są wyjmowane z kości.

Stosowane mikroimplanty są tak samo biokompatybilne, jak implanty stosowane do uzupełnień brakujących zębów, ale mają niewielki rozmiar (średnica 1,2-1,3 mm, dł. 0,6-1,00 mm).

Retencja

Każde leczenie ortodontyczne musi zakończyć się utrwaleniem nowej pozycji zębów, do czego służą aparaty retencyjne. Stosuje się różne aparaty retencyjne w zależności od wskazań, najczęściej stosujemy klejony retainer stały, szynę i płytkę.

Stały retainer umieszczany jest po wewnętrznej stronie przednich zębów. Nazywamy go stałym retainerem klejonym. Pozwala on utrzymać Twoje zęby w prawidłowym położeniu.

Piękne i zdrowe zęby odpowiadają nie tylko za pewność siebie i dobre samopoczucie ale mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową utraconych zębów i ich funkcji. W naszej klinice oferujemy szeroki wachlarz możliwości technicznych oraz indywidualne projektowanie prac protetycznych, uwzględniające Twoje potrzeby i oczekiwania. Protetycy ściśle współpracują z ortodontami i chirurgami.

W zależności od przyjętego planu leczenia, możemy zaproponować następujące rozwiązania: licówki, inlay/onlay, korony, mosty, protezy.

Licówki

To cienka płytka ceramiczna, dzięki której osiągamy korektę kształtu i koloru zębów, jednocześnie oszczędzając zdrowe tkanki, co wpisuje się w naszą filozofię minimalnie inwazyjnej stomatologii. Licówki są alternatywą dla leczenia ortodontycznego w przypadku drobnych nieprawidłowości w położeniu zębów. Wykonane z porcelany, spełniają najwyższe oczekiwania estetyczne, ich połączenie z zębem jest bardzo wytrzymałe, a ponieważ porcelana nigdy nie ulega przebarwieniu, możesz cieszyć się ich wyglądem przez wiele lat.

Inlay/Onlay

Inaczej nazywane wkładami koronowymi, proponujemy w sytuacji, kiedy duża część zęba z różnych powodów uległa zniszczeniu. Uzupełnienia te należą do najnowocześniejszych rozwiązań, idealnie odtwarzają kształt anatomiczny zęba, a jednocześnie w porównaniu do tradycyjnej korony, pozwalają podczas przygotowania pozostawić więcej tkanek własnych zębów. Stanowią one rodzaj nakładek. Inlay to wkład pokrywający powierzchnie żujące zębów oraz stoki guzków z wyłączeniem – w przeciwieństwie do onlay’u szczytów guzków. Do wykonania wkładów onlay lub overlay przygotowujemy całą powierzchnię żującą zęba. Wkłady tego typu wykorzystujemy w dużych ubytkach, m.in. w zębach bocznych po leczeniu kanałowym.

Korony

Za pomocą koron możemy zrekonstruować nawet najbardziej zniszczone zęby. Do odbudowy przy użyciu korony potrzebny jest korzeń zęba po prawidłowym leczeniu kanałowym, który zostaje następnie wzmocniony wkładem koronowo-korzeniowym. W czasie trwania prac laboratoryjnych ząb zabezpieczamy koroną tymczasową, dzięki czemu możesz funkcjonować zupełnie normalnie. Korony dają możliwość idealnego odwzorowania cech naturalnych, a w razie konieczności korygowania cech niechcianych.

Odbudowa na implantach

To specjalna grupa uzupełnień protetycznych, która do odbudowy zębów wykorzystuje nie tkanki własne (korzeń), ale wszczepiony implant. Różnego rodzaju uzupełnienia (korony, mosty, protezy) zostają przymocowane za pomocą specjalnych systemów łączących do implantów. Implanto-protetyka to najlepsze, od ponad 3 dekad stosowane rozwiązanie, w przypadku braku zębów. Pozwala uzyskać maksimum walorów estetycznych oraz pełną rehabilitację narządu żucia, także w przypadku całkowitego bezzębia.

Mosty

Najlepszym substytutem zęba jest odbudowa na implancie. Natomiast gdy z różnych powodów (anatomicznych, finansowych czy psychologicznych) jego wykonanie jest niemożliwe, możemy zaproponować wykonanie mostu protetycznego, który pozwala uzupełnić niewielkie braki międzyzębowe. Do jego wykonania niezbędne jest przygotowanie zębów filarowych, na których brakujące zęby będą dowieszone. Najczęściej zęby te szlifujemy, a w przypadku gdy ząb filarowy jest zniszczony, leczymy kanałowo i wzmacniamy wkładem koronowo-korzeniowym. Na czas leczenia Twoje zęby zaopatrzymy koronami i mostami tymczasowymi.

Szczególnym rozwiązaniem jest tak zwany most adhezyjny. Przy jego wykonaniu przygotowuje się tylko część korony zęba. Niekiedy wystarczy usunięcie starego wypełnienia dla zakotwiczenia mostu adhezyjengo. Most ten ze względu na ograniczenia w jego utrzymaniu ma zastosowanie tylko w wybranych sytuacjach klinicznych.

Każdy piękny uśmiech ma swoje indywidualne cechy i niepowtarzalny urok.

Wpływając na jego kształt, lekarz musi przeanalizować wiele cech twarzy, zębów, a także poznać Twoje oczekiwania. W wielu sytuacjach w powstanie planu leczenia zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin: ortodonta, periodontolog, chirurg, lekarz medycyny estetycznej.

Metoda Digital Smile Design została stworzona przez brazylijskiego dentystę Christiana Coachmana jako platforma współpracy pomiędzy lekarzem prowadzącym, pacjentem oraz zespołem współtworzącym plan leczenia. Dzięki tej metodzie powstaje wizualny plan, wraz z efektem końcowym – nowym uśmiechem. Lekarze i pracownia protetyczna otrzymują precyzyjny przekaz planowanych zmian krok po kroku a Pacjent ma okazję zorientować się, czy jego wyobrażenie i pomysł na nowy uśmiech jest zgodny z planem, zakładanym przez lekarza.

Dla stworzenia Twojego DSD potrzebne jest:

  • konsultacja lekarska – lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, pozna Twoje oczekiwania
  • sesja fotograficzna – fotografie twarzy i uzębienia zostaną wykonane po konsultacji lekarskiej
  • dokumentacja radiologiczna – podstawowym zdjęciem jest pantomogram, choć w zależności od wskazań mogą być potrzebne inne rentgenogramy np. cefalometria lub tomografia
  • analiza danych z wywiadu, sesji, radiogramów, projektowanie nowego uśmiechu i planu leczenia; konsultacje z lekarzami i zaprezentowanie wyniku
  • przygotowanie w pracowni protetycznej wzoru nowego uśmiechu – sprawdzasz jak czujesz się w nowym uśmiechu.

Chirurgia stomatologiczna, implantologia oraz periodontologia to dynamiczne dziedziny stomatologii, które pozwalają na odtwarzanie dużych braków kostnych, zębowych jak i w tkankach miękkich. Wiele zabiegów odtwórczych w zakresie dziąsła bliższa jest mikrochirurgii, są bardzo delikatne i precyzyjne, wymagają pracy z mikroskopem. Proponujemy wiele nowoczesnych rozwiązań chirurgicznych w zależności od potrzeb.

Implantologia

Implantologia jest dziedziną stomatologii, która ponad 3 dekady temu zmieniła podejście do leczenia braków w uzębieniu. Wprowadzony do kości implant to nic innego jak tytanowy korzeń zęba, na którym wykonuje się różne rodzaje uzupełnień protetycznych np. korony, mosty. Pacjent czuje się w tych uzupełnieniach jak we własnych zębach. Badania statystyczne podają, że aż 95% w pełni funkcjonujących implantów ma dziesięcioletni okres przeżycia. Implantologia oferuje różne rodzaje systemów, pozwalające wykonać prace protetyczne, spełniające najwyższe wymogi estetyczne.

Mikroimplanty

Mikroimplanty to implanty o mniejszej konstrukcji od implantów zębowych, są rodzajem minikotwic w oparciu, o które ortodonta bardziej precyzyjnie przesuwa zęby. Wprowadzenie mikroimplantu jest zabiegiem krótkim (trwa nie więcej niż 10 minut), wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu mikroimplantu nie odczujesz żadnych dolegliwości bólowych, a także dyskomfortu podczas przełykania, mówienia, gryzienia. Po zakończeniu leczenia mikroimplanty zostają usunięte z kości.

Odbudowa kości wyrostka zębodołowego

Powstały na skutek różnych przyczyn zanik kości wyrostka zębodołowego (min. odległe ekstrakcje, zaawansowane procesy zapalne) może oznaczać konieczność wykonania zabiegów odbudowujących utraconą objętość kości, niezbędną dla wprowadzenia implantów. Do najczęstszych zabiegów z tej grupy zalicza się: podniesienie dna zatoki – powiększenie pionowego wymiaru kości oraz augmentacja – powiększenie poprzecznego wymiaru kości.

Sterowana regeneracja kości

Sterowana regeneracja kości pozwala zwiększyć zarówno grubość, jak i wysokości wyrostka zębodołowego. W odbudowywanej okolicy umieszczamy naturalny materiał kostny lub kościozastępczy tzw. biomateriał, który przykrywamy specjalną membraną. Na skutek działania mechanizmów regeneracyjnych organizmu materiał zamieni się w pełnowartościową, własną kość; proces ten trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Chirurgia plastyczna dziąsła

Chirurgia plastyczna dziąsła, zajmuje się korygowaniem rozmiaru i kształtu dziąsła, nazywana jest inaczej estetyką biało-czerwoną i ma bezpośredni wpływ na estetykę Twojego uśmiechu. Najczęstszym problemem w estetyce biało-czerwonej jest zanik dziąsła – recesja, który powoduje obnażenie powierzchni korzeni, nadwrażliwość a także próchnicę korzenia. Korektę wykonujemy mikrochirurgicznym zabiegiem pokrycia recesji. Innym zagadnieniem jest zmniejszenie uśmiechu dziąsłowego i estetyczne wydłużenie koron, zabieg mikrochirurgiczny koryguje zakres i kształt dziąsła.

Resekcja

Resekcja (jednokorzeniowa lub wielokorzeniowa) jest to zabieg chirurgiczny, który wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami okołowierzchołkowymi.

Chirurgiczne usunięcie zęba

Chirurgiczne usunięcie zęba (dłutowanie) stosujemy, kiedy przychodzisz do naszej kliniki z podjętą uprzednio, nieskuteczną próbą usunięcia zęba (np. po złamaniu korony i pozostawieniu korzeni) lub też gdy korona zęba ulega pęknięciu podczas usuwania i zachodzi konieczność nacięcia płata śluzówkowego, użycia wierteł oraz separacji korzeni w celu ich usunięcia.

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego dotyczy najczęściej zębów mądrości ale także innych zatrzymanych zębów (np. 3 w podniebieniu, 4, 5, 6 w żuchwie, rzadko zębów 9). Zabieg ten wymaga nacięcia i odwarstwienia płata śluzówkowego, frezowania kości, usunięcia zęba bądź zawiązka i szycia rany.

Kortykotomia

Kortykotomia jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonujemy dla uzyskania szybszego i bardziej efektywnego przesunięcia ortodontycznego Twojego uzębienia.

Polega on na delikatnym nacięciu blaszki kostnej różnymi technikami, co powoduje przyspieszenie metabolizmu tkanki kostnej i jej przebudowy. Dzięki mniejszemu oporowi kości możemy uzyskać bardziej optymalne przesunięcia zębowe jak i uniknąć powikłań periodontologicznych (recesji). W przypadku już istniejących ubytków kostnych, możemy dodatkowo zastosować w trakcie zabiegu biomateriały odbudowujące wymiary kości. Kortykotomia znajduje także zastosowanie w trudnych, szkieletowych wadach zgryzu np. dużych zwężeniach, pozwalając niejednokrotnie uniknąć bardziej obciążającej Cię chirurgii ortognatycznej.

Kortykotomię wykonujemy przy pełnym uzębieniu stałym.

Autotransplantacja

Autotransplantacja, którą wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, polega na przeniesieniu zawiązka zęba w inne miejsce, gdzie występuje jego brak np. w przypadku wrodzonego braku zawiązka zęba, utraty zęba w wyniku urazu lub powikłań próchnicy. Na sukces zabiegu wpływa atraumatyczne postępowanie z zawiązkiem, chroniące tkanki tworzące powłoki okołowierzchołkowe, które zapewniają wzrost korzenia w nowym miejscu. Najczęściej autotransplantację wykonujemy u dzieci w wieku rozwojowym, po utracie zęba siecznego w wyniku urazu, z kolei najczęściej transplantowanymi zębami są zęby przedtrzonowe z niezakończonym rozwojem korzenia. Kształt transplantowanego zęba możemy dopasować do danej okolicy poprzez wykonanie korekty materiałem kompozytowym, a po zakończonym wzroście zaproponujemy licówkę lub koronę.

Do zabiegu autotransplantacji kwalifikuje ortodonta, biorąc pod uwagę Twoją sytuację zębowo-zgryzową.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) poza leczeniem i profilaktyką pełni także ważną rolę kształtowania pewnych zachowań i nawyków u małych pacjentów. To, w jaki sposób dziecko rozpocznie swoją przygodę ze stomatologią może mieć odzwierciedlenie w jego dalszym dbaniu o zdrowy uśmiech, dlatego przykładając do tego wielką uwagę dbamy, aby wizyty młodych pacjentów przebiegały w miłej, przyjaznej i bezbolesnej atmosferze.

Umawiając się na wizytę adaptacyjną, pokażemy nasze miejsce pracy, opowiemy jakich narzędzi w nim używamy i przede wszystkim w przyjazny i zabawny sposób przedstawimy jak skutecznie dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej. Po takiej wizycie młody pacjent z radością i w atmosferze zabawy będzie dbał o zdrowy uśmiech i z przyjemnością wracał na kontrolne wizyty do swojej ulubionej kliniki.

Zawsze zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego odpowiednia higiena i dbanie o zęby zapewnia ich doskonały wygląd i wspaniałą kondycję zdrowotną, a pomoc stomatologa w postaci zabiegów lakowania zębów skutecznie pomaga w zachowaniu ich w znakomitej kondycji. A gdy zajdzie potrzeba, aby wyleczyć niechciany ubytek, robimy to skutecznie i bezboleśnie stosując odpowiednie metody znieczulające, które oprócz bólu, zaoszczędzą też małemu pacjentowi mnóstwo stresu.

Jedną z metod niwelujących odczuwanie bólu, stosowaną w naszej klinice jest sedacja wziewna, czyli wdychanie przez małego pacjenta specjalnego gazu, który czasowo ograniczy jego świadomość. Dzięki tej metodzie Twoje dziecko poczuje się na fotelu dentystycznym w taki sposób, jakby przeżywał jakąś fantastyczną przygodę, dzięki czemu z chęcią będzie tu wracać, by kontynuować leczenie. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i w pełni bezpieczna dla dziecka. Lekarz przeprowadzając wywiad z rodzicem decyduje, czy dany pacjent może być poddany tej metodzie już na pierwszej wizycie czy ma się do tego odpowiednio przygotować.

Dziecko nakładając na nos kolorową, pachnącą maseczkę wdycha specjalną mieszaninę podtlenku azotu i tlenu, niwelującą przede wszystkim poczucie strachu, co pozwala na przeprowadzenie niezbędnych czynności i zabiegów bez stresu i protestu ze strony małego pacjenta. Lekarz reguluje zakres podawania gazu, dzięki czemu z czasem może skrócić jego działanie, by powoli przyzwyczajać dziecko i oswajać z leczeniem stomatologicznym.

Na każdej wizycie nasz zespół służy pomocą w wyjaśnieniu zasad poszczególnych rodzajów znieczuleń, a lekarz pomoże dobrać właściwy sposób na uniknięcie bólu dla młodego pacjenta rozpoczynającego przygodę z gabinetem dentystycznym. Z pewnością dołożymy wszelkich starań, abyś bez względu na wiek nie doświadczył u nas stresu, bólu i rozczarowań, a każda wizyta w naszym gabinecie była ciekawą przygodą prowadzącą do zdrowego i lśniącego uśmiechu przez długie lata.

Pomimo nowoczesnych metod bezbolesnych znieczuleń, część pacjentów po prostu odczuwa lęk przed leczeniem stomatologicznym – szczególnie dotyczy to dzieci.

Jedną z metod niwelujących odczuwanie bólu, stosowaną w naszej klinice jest sedacja wziewna, czyli wdychanie specjalnego gazu, który czasowo , bezpiecznie i w sposób w pełni kontrolowany ogranicza świadomość.

Dzięki tej metodzie pacjent czuje się na fotelu dentystycznym komfortowo i chętnie kontynuuje leczenie. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i w pełni bezpieczna także dla dziecka. Lekarz przeprowadzając wywiad z rodzicem decyduje, czy dany pacjent może być poddany tej metodzie już na pierwszej wizycie czy ma się do tego odpowiednio przygotować.

Odpowiednia mieszanina podtlenku azotu i tlenu, która przede wszystkim niweluje poczucie strachu i pozwala na przeprowadzenie niezbędnych czynności i zabiegów bez stresu i protestów, wdychana jest poprzez specjalną maseczkę zakładaną na nos. Lekarz reguluje zakres podawania gazu, dzięki czemu z czasem możemy skrócić jego działanie, tak aby pacjent powoli oswajał się z leczeniem stomatologicznym.

Na każdej wizycie nasz zespół służy pomocą w wyjaśnieniu zasad poszczególnych rodzajów znieczuleń, a lekarz pomoże dobrać właściwy sposób na uniknięcie bólu. Dokładamy wszelkich starań, aby bez względu na wiek pacjent nie doświadczył u nas stresu, bólu i rozczarowań, a każda wizyta w naszej klinice była ciekawą przygodą prowadzącą do zdrowego i lśniącego uśmiechu przez długie lata.

Radiografia cyfrowa

Pod tym pojęciem kryją się wszystkie urządzenia i techniki rentgenowskie, w których obraz jest uwidaczniany za pomocą cyfrowego systemu odbioru obrazu. Zdjęcie otrzymujemy na monitorze komputera.

Obecnie w formacie cyfrowym możemy otrzymać zdjęcia w większości projekcji. W stomatologii są to m. in zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe, skrzydłowo-zgryzowe i zębowe.

Zdjęcie zębowe

Najpopularniejszym zdjęciem uzyskiwanym w formacie cyfrowym, jest pojedyncze zdjęcie zębowe – potocznie zwane radiowizjografią (RVG). Zdjęcie pojawia się na monitorze komputera natychmiast po wykonaniu ekspozycji.

Obraz może być obrabiany za pomocą odpowiednich programów, dzięki czemu uzyskujemy zdjęcia wysokiej jakości.

Radiografia cyfrowa pozwoliła na znaczne zmniejszenie stosowanych dawek promieniowania jonizującego w celu uzyskania wartościowych obrazów. Wykonanie zdjęcia RVG wymaga użycia 10 – krotnie mniejszej dawki promieniowania niż w przypadku RTG. Oznacza to, że ok. 10 zdjęć zębowych wykonanych technikami radiografii cyfrowej ma równoważną dawkę promieniowania jak jedno zdjęcie analogowe.

Zdjęcie pantomograficzne

Jest to technika radiologiczna używana w celu otrzymania pojedynczego zdjęcia struktur twarzy, na którym uwidoczniona jest szczęka, żuchwa, łuki zębowe i tkanki je otaczające. Zdjęcie panoramiczne jest zdjęciem zewnątrzustnym, najczęściej wykonywanym w pozycji stojącej, a źródło promieniowania obraca się dookoła głowy. Pantomografię stosujemy jako wstępne badanie rtg, które może dostarczyć nam wielu informacji o uzębieniu i tkankach je otaczających. Pomaga ocenić, czy istnieje potrzeba wykonania zdjęć w innych projekcjach.

Zdjęcie cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne zwane potocznie „cefalo” lub „tele” jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Zdjęcie to uwidacznia kości jak również tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde. W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystujemy przede wszystkim w ortodoncji. Wykonuje się je według standardowych projekcji (są zdjęciami powtarzalnymi), które służą do oceny wzrostu kostnego i specjalistycznych pomiarów. W celu wykonania rzetelnej diagnostyki i prawidłowego planu leczenia ortodontycznego takie zdjęcie jest niezbędne. Służy ono również jako dokumentacja ze stanu przed leczeniem oraz po leczeniu.

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest zupełnie bezpieczne i bezbolesne. Dzięki zastosowaniu sprzętu cyfrowego oraz odpowiedniego oprogramowania możliwa jest redukcja dawki promieniowania do niezbędnego minimum przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości obrazu.

Tomografia wiązki stożkowej (CBCT)

Standardowa tomografia komputerowa (CT) jest badaniem wykorzystującym promieniowanie rtg przy pomocy którego uzyskujemy obraz nieporównywalny z żadnym innym obrazem radiologicznym. Technika ta została ogłoszona w 1972 roku przez Godfrey’a Hounsfileld’a i określona jako komputerowe osiowe skanowanie poprzeczne. Od tego czasu TK miała wiele nazw: komputerowa tomografia osiowa (computed axial tomography CAT), komputerowa tomografia rekonstrukcyjna, komputerowe skanowanie tomograficzne oraz tomografia osiowa. Obecnie powszechnie stosuje się nazwę tomografia komputerowa TK.

Badanie to wykorzystuje źródło promieniowania rtg obracające się wokół pacjenta. Generuje ono skolimowaną wiązkę, która po przejściu przez obiekt naświetlany trafia na szereg detektorów przesyłających sygnał do komputera. Po skomplikowanej analizie danych przekazywanych z różnych projekcji uzyskuje się przekroje 2D, które można następnie przetwarzać na obrazy 3D. Tomografia daje możliwość obrazowania wielopłaszczyznowego, czyli dane z jednego badania można przeglądać jako przekroje osiowe, czołowe i strzałkowe.

Bardzo ważną i cenną cechą TK jest obrazowanie zarówno tkanek miękkich jak i kości. Żadne inne badanie dodatkowe nie daje takiej możliwości.

CBCT jest szybszą i bezpieczniejszą odmianą konwencjonalnej TK stworzoną dla stomatologii. Zastosowanie promieniowania w postaci wiązki stożkowej umożliwiło obrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Skutkuje to mniejszą dawką promieniowania w porównaniu z tomografią spiralną oraz znacznym skróceniem czasu badania. Dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy w czasie krótszym niż minuta pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych. Jedno badanie CBCT zastępuje zdjęcia zębowe, panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe oraz stawu skroniowo – żuchwowego. Badanie TK jest całkowicie bezbolesne.

Dzisiaj nie wystarczy, by zęby były zdrowe. Powinny również ładnie wyglądać. Zdrowe lub wyleczone zęby niejednokrotnie odbiegają od ideału, są przyciemnione, przebarwione lub mają brzydki kształt, a to może źle wpływać na samopoczucie. Aby przywrócić piękny uśmiech oferujemy szereg zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Proces tworzenia nowej, perfekcyjnej estetyki składa się z wielu elementów, dlatego każdy Pacjent powininen skorzystać ze specjalistycznej porady, podczas której wspólnie z lekarzem ustali najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Wybielanie

Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Wszystkie nowoczesne metody posługują się tym samym sposobem na rozjaśnienie koloru – na powierzchni zębów umieszczany jest preparat, który wydziela czysty, aktywny tlen. Tlen łączy się z barwnikami zawartymi w szkliwie, powodując ich utlenianie i utratę koloru. Jest to metoda sprawdzona i bezpieczna, stosowana z powodzeniem na całym świecie.

Pierwszym krokiem, zanim przystąpimy do wybielania zębów, jest ich wyleczenie. Zalecamy także, usunięcie wypełnień metalowych (amalgamatowych) i zastąpienie ich materiałem światło-utwardzalnym. Po wybielaniu może być niezbędna wymiana starych wypełnień na nowe w jaśniejszym kolorze – rozjaśnieniu ulegają tylko Twoje własne zęby, a żadne preparaty nie rozjaśniają wypełnień, ani uzupełnień protetycznych (koron, mostów).

W naszej Klinice oferujemy także wybielanie zębów martwych, po leczeniu kanałowym, które w skutek obumarcia miazgi stały się ciemne. Tradycyjne wybielanie w tym przypadku jest nieskuteczne. Musimy zastosować odpowiednie preparaty aplikowane na wizycie bezpośrednio do komory zęba.

Licówki

To cienka płytka ceramiczna, dzięki której osiągamy korektę kształtu i koloru zębów, jednocześnie oszczędzając zdrowe tkanki, co wpisuje się w naszą filozofię minimalnie inwazyjnej stomatologii. Licówki są alternatywą dla leczenia ortodontycznego w przypadku drobnych nieprawidłowości w położeniu zębów. Wykonane z porcelany, spełniają najwyższe oczekiwania estetyczne, ich połączenie z zębem jest bardzo wytrzymałe, a ponieważ porcelana nigdy nie ulega przebarwieniu, możesz cieszyć się ich wyglądem przez wiele lat.

Jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych.

Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe, które polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących.

Bakterie wywołujące próchnicę przesuwają się z czasem w kierunku miazgi, potocznie zwanej nerwami, w skutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego. Dzięki precyzyjnym narzędziom lekarz oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem.

W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba a także ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu. W naszej klinice wykonujemy również zabiegi, które kiedyś z braku możliwości nie były wykonywane a tym samym często ząb skazywany był na usunięcie: odnajdujemy kanały zamknięte, udrażniamy niedostępne, leczymy zmiany okołowierzchołkowe, usuwamy stare wypełnienia z kanałów a także pozostawione narzędzia. Dzięki możliwościom jakie obecnie daje nam technika oraz wysokim kwalifikacjom naszych lekarzy, dajemy szansę na uratowanie Twojego zęba, zapobiegamy zmianom w kości i chronimy cały organizm.

Profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu, a dzięki temu, że wymaga aktywnego zaangażowania, zwiększa Twoją świadomość zdrowotną. Specjalistyczne zabiegi profilaktyczne, higiena jamy ustnej jak również odpowiednia dieta pozwolą na utrzymanie prawidłowego stanu zębów oraz przyzębia.

W naszej Klinice zadbamy o Twój uśmiech poprzez profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej oraz odpowiednie zabiegi, takie jak:

SCALING polega na usunięciu kamienia nazębnego, przy użyciu specjalnych narzędzi ręcznych i ultradźwiękowych.

PIASKOWANIE czyli usuwanie osadów nazębnych, które z czasem ulegają mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego piasku i często jest uzupełnieniem scalingu gdyż doskonale usuwa osady i przebarwienia po kawie, herbacie i papierosach z takich miejsc jak przestrzenie międzyzębowe.

FLUORYZACJA przeprowadzana jest na wcześniej wyczyszczonych zębach i polega na nałożeniu specjalnego preparatu zawierającego fluor, w celu wzmocnienia szkliwa.

LAKOWANIE to pokrycie bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakiem. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci, ze względu na głębokie i wąskie bruzdy w dopiero wyrżniętych zębach. Lak szczelinowy wypełnia bruzdę oraz uwalnia fluor dzięki czemu zabezpiecza zęby przed próchnicą.

Stanowi dziedzinę stomatologii, która zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem już powstałych ubytków.

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, którą wywołują bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Bakterie te przyczyniają się również do schorzeń dziąseł, przyzębia, powodują nieprzyjemny zapach z ust oraz mogą być przyczyną powstawania chorób serca. Dlatego też leczenie próchnicy jest ważne nie tylko dla utrzymania pięknego uśmiechu jak również dla zdrowia całego Twojego organizmu.

W procesie rozwoju próchnicy, początkowym etapem jest powstanie plamy próchnicowej a następnie ubytku zęba, który nie leczony może doprowadzić do obumarcia miazgi i zakażenia tkanek okołowierzchołkowych, co skutkować może koniecznością leczenia kanałowego. Na etapie plamy próchnicowej możemy przeciwdziałać przekształceniu jej w ubytek poprzez stosowanie działań zapobiegawczych – w tym stosowanie profesjonalnych preparatów fluorkowych w naszej klinice.

Jeśli proces próchnicowy nie zostanie zatrzymany, przejdzie w nieodwracalny ubytek, którego leczenie polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek, a następnie wypełnienie materiałem, którego kolor dobiera się idealnie do naturalnego koloru zęba tak aby zapewnić wysoką estetykę odbudowy.

Jednym z działów naszej Kliniki jest Poradna Dietetyczna. Zajmujemy się w niej profesjonalnym poradnictwem żywieniowym oraz promowaniem zdrowego stylu życia. Co istotne, każdy z nas wpływa w sposób indywidualny na codzienną dietę. Twoje zdrowie, kondycja fizyczna i psychiczna stanowią podstawę naszych zainteresowań. Zależy nam aby potencjalne problemy zdrowotne zostały rozwiązane. Indywidualne podejście oraz odpowiednie strategie dietetyczne opracowujemy na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowego, pomiarów składu ciała dokonanych za pomocą profesjonalnych urządzeń, analizy badań laboratoryjnych oraz historii przebiegu chorób współpracując z lekarzami prowadzącymi pacjenta. Udzielamy konsultacji w zakresie żywienia:

  • osób zdrowych – dzieci i dorosłych (prozdrowotna edukacja żywieniowa),
  • w chorobach metabolicznych m.in. w cukrzycy, otyłości, niedożywieniu,
  • kobiet ciężarnych oraz karmiących,
  • w chorobach układu pokarmowego m.in. w chorobie refluksowej żołądka, w chorobach jelit czy przewlekłych chorobach wątroby,
  • w chorobach układu krążenia m.in. w nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, niewydolności układu krążenia,
  • w chorobach układu moczowego m.in. w chorobach nerek oraz kamicy nerkowej,
  • w chorobach nowotworowych,
  • po zabiegach chirurgicznych oraz w zatruciach pokarmowych.

Medycyna Estetyczna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. Jej rozwój jest związany z połączeniem wielu obszarów medycyny w jednym celu – redukcji skutków procesu starzenia.

Zabiegi są skuteczne i dużo mniej inwazyjne niż zabiegi chirurgii plastycznej. Szerszy dostęp i wysoka jakość oferowanych metod terapii pozwala zadbać o zdrowie i wygląd swojej skóry coraz większej grupie kobiet i mężczyzn.

Usuwanie zmarszczek, rewitalizacja skóry, biostymulacja czy modelowanie niewielkich defektów to dostępne w Capital Clinic zabiegi, które dają pacjentom poczucie bycia młodszym i piękniejszym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i opisem poszczególnych zabiegów.

TOKSYNA BOTULINOWA TYPU A (Azallure, Botox,Dysport) – REDUKCJA ZMARSZCZEK

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem pochodzenia naturalnego. Stosowana w niewielkich dawkach blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje zmarszczki mimiczne wywołane przez kurczenie się mięśni twarzy, pozostawiając wrażliwość skóry na dotyk na niezmienionym poziomie. Zabieg podawania „Botox’u” jest zalecany w momencie powstania zauważalnych zmarszczek – tylko wtedy można skutecznie wygładzić powierzchnię skóry i powstrzymać ich dalsze pogłębianie. Kiedy bruzdy są głębsze stosuje się wyższe dawki toksyny botulinowej często wspomagając końcowy efekt wypełnieniem kwasem hialuronowym.

Możliwości terapeutyczne obejmują eliminację zmarszczek mimicznych twarzy:

  • zmarszczki na czole
  • pionowe bruzdy między brwiami (lwia zmarszczka)
  • zmarszczki wokół oczu „kurze łapki”

TOKSYNA BOTULINOWA (Azallure, Botox) – LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Nadpotliwość to wzmożona produkcja potu przez gruczoły potowe. Toksyna botulinowa typu A jest lekiem pochodzenia naturalnego. Stosowana w niewielkich dawkach blokuje przewodnictwo nerwów odpowiadających za stymulację gruczołów potowych. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje produkcję potu w okolicy pach.

TOKSYNA BOTULINOWA (Azallure, Botox) – BRUKSIZM

Bruksizm to podświadome nocne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Wynika z nasilonej aktywności mięśni żwaczy głównie spowodowanej stresem. Nacisk pojawiający się podczas snu może prowadzić do pękania zębów, koron i szkliwa, a zgrzytanie na powierzchniach żujących powoduje ścieranie zębów. Ta nadaktywność mięśni prowadzi do bólu stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet do zmian w zgryzie.

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem pochodzenia naturalnego. Stosowana w niewielkich dawkach blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami (bruksizm). Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu obniża napięcie oraz aktywność mięśni żwaczy, co w konsekwencji ogranicza zgrzytanie zębami pozostawiając wrażliwość skóry na dotyk na niezmienionym poziomie.

WYPEŁNIACZE-KWAS HIALURONOWY KOREKCJA I MODELOWANIE, REWITALIZACJA SKÓRY

Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników skóry, który utrzymuje jej właściwy poziom nawilżenia i sprężystości. Pod wpływem różnych czynników jego ilość w skórze się zmniejsza.

Obserwujemy to pod postacią utraty objętości ust, zwiotczenia skóry policzków czy po prostu zmarszczek. Po odchudzaniu czy z wiekiem ubywa nam również tkanki tłuszczowej powodując zmianę kształtu twarzy.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy są podawane w formie iniekcji substancji o wyglądzie przezroczystego żelu, który ma właściwość pochłaniania wody. Ich działanie polega na nawilżaniu skóry, wypełnianiu zmarszczek i linii oraz zapadniętych okolic twarzy, ponownie nadając im objętość. W ten sposób poprawia się kontur twarzy, usta stają się znów większe i zregenerowane oraz poprawia się ogólna kondycja skóry.

Istnieje wiele preparatów z kwasem hialuronowym o różnych właściwościach. Dlatego lekarz przed zabiegiem dobiera taki, który da odpowiedni efekt w określonej okolicy twarzy i będzie dostosowany do potrzeb danego pacjenta.

Przez zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego możemy korygować następujące okolice:

  • okolice kości policzkowych
  • policzki
  • okolice fałdów nosowo-wargowych
  • usta i okolice kącików ust
  • dolina łez

REWITALIZACJA SKÓRY

DŁUGOTRWAŁE GŁĘBOKIE NAWILŻENIE SKÓRY- SKINBOOSTERS

Specjalna linia produktów z kwasem hialuronowym, przeznaczonych do głębokiego nawilżenia skóry. W odróżnieniu od preparatów kwasu hialuronowego stosowanych jako wypełniacze, terapia jest stosowana na większych powierzchniach skóry, a jej efektem jest rewitalizacja i zdrowy blask skóry.

Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników skóry, który utrzymuje jej właściwy poziom nawilżenia i sprężystości. Pod wpływem różnych czynników jego ilość w skórze się zmniejsza. Obserwujemy to pod postacią utraty objętości ust, zwiotczenia skóry policzków czy po prostu zmarszczek.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy są podawane w formie iniekcji substancji o wyglądzie przezroczystego żelu, który ma właściwość pochłaniania wody.

Możliwości terapeutyczne: rewitalizacja skóry dłoni, okolic twarzy, szyi, dekoltu i ust.

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (PRP, WAMPIRZY LIFTING, CZYNNIKI WZROSTU) REGENERACJA, REWITALIZACJA, BIOSTYMULACJA SKÓRY

Jedną z najnowszych zdobyczy medycyny było zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu skóry, urazów u sportowców, leczeniu ran i procesów zapalnych. Technologia ta polega na stymulacji komórek macierzystych do przekształcenia w różne, konieczne dla odtworzenia w danym miejscu tkanki.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) otrzymujemy z krwi pobranej od pacjenta. Specjalnie opracowana procedura pozwala na uzyskanie substancji bardzo bogatej w czynniki wzrostu.

Wstrzykując uzyskane osocze z czynnikami wzrostu w odpowiednie warstwy skóry stymulujemy komórki macierzyste do regeneracji i odnowy tkanek oraz pobudzamy fibroblasty do produkcji kolagenu. Tworzą się też nowe naczynia krwionośne pozwalając na nowo odżywić leczony fragment skóry.

Proces biostymulacji przez podanie PRP przywraca skórze napięcie i poprawia jej gęstość, poprawia jej strukturę i kolor dając efekt odmłodzenia i witalności, a efekt jest długotrwały.

Jest to jedna z najbezpieczniejszych terapii stosowanych w medycynie estetycznej ponieważ osocze bogatopłytkowe uzyskane z własnej krwi pacjenta nie alergizuje.

Osocze bogatopłytkowe uzyskiwane systemem Regeneris szwajcarskiej firmy Regen Lab charakteryzuje się najwyższym, wśród dostępnych systemów, zawartością czynników wzrostu, a jednocześnie pozwala na uzyskanie aż 4-5ml osocza bogatopłytkowego z tylko 8ml krwi pobranej od pacjenta. Wysoka skuteczność i bezpieczeństwo Regeneris zostało potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Dlatego w Capital Clinic zdecydowaliśmy się właśnie na ten system.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest przeznaczone dla pacjentów wymagających:

  • rewitalizacji źle odżywionej skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni (mezoterapia)
  • korekcji zmarszczek (wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skóry)
  • rewitalizacja skóry pod oczami
  • wypełnienia blizn potrądzikowych
  • leczenia nadmiernego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn