Endodoncja – Capital Clinic
  • KONTAKT
  • +48 696 77 77 77

Endodoncja

Jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe, które polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. Bakterie wywołujące próchnicę przesuwają się z czasem w kierunku miazgi, potocznie zwanej nerwami, w skutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego. Dzięki precyzyjnym narzędziom lekarz oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem.
W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.
Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba a także ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu. W naszej klinice wykonujemy również zabiegi, które kiedyś z braku możliwości nie były wykonywane a tym samym często ząb skazywany był na usunięcie: odnajdujemy kanały zamknięte, udrażniamy niedostępne, leczymy zmiany okołowierzchołkowe, usuwamy stare wypełnienia z kanałów a także pozostawione narzędzia. Dzięki możliwościom jakie obecnie daje nam technika oraz wysokim kwalifikacjom naszych lekarzy, dajemy szansę na uratowanie Twojego zęba, zapobiegamy zmianom w kości i chronimy cały organizm.

Leave a comment