Ortodoncja
Łącząc nowoczesną technikę ze sztuką, zaprojektujemy dla Ciebie uśmiech, który będzie cieszył Cię każdego dnia, będzie po prostu oszałamiający:)
Zaawansowana, cyfrowa technologia jest wykorzystywana przez naszych lekarzy zarówno w projektowaniu aparatów jak i diagnostyce. Fotografia, radiologia oraz specjalistyczne oprogramowanie ułatwiające analizy i komunikację z pacjentem, są naszą codzienną praktyką diagnostyczną.
Z drugiej strony indywidualne wyczucie estetyki, nowatorstwo i twórcze podejście lekarza są cechami nie do zastąpienia. Nasi lekarze specjaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem wykonują swój zawód z pasją. Łączymy tradycję z nowoczesnością, doświadczenie z entuzjazmem, wiedzę z potrzebami indywidualnymi każdego, kto szuka u nas pomocy. Leczymy wszystkie wady zgryzu u dzieci i dorosłych, łącznie z wadami rozszczepowymi i innymi wadami kostnymi.
Współpracujemy z wybitnymi chirurgami szczękowo-twarzowymi. Poniżej przybliżamy Państwu niektóre techniki ortodontyczne:
Aparaty ruchome
Są to aparaty wykonane z akrylu, projektowane indywidualnie dla każdego, w zależności od wady zgryzu, które można samodzielnie założyć i zdjąć. Nosi się je na zębach ściśle według zaleceń lekarza. Stosowane są głównie u najmłodszych pacjentów, którzy mogą wybrać ulubiony kolor aparatu:)
Treinery
Są to aparaty standardowe, silikonowe, dobierane indywidualnie w zależności od rodzaju wady i wieku pacjenta. Często polecamy je najmłodszym dzieciom w celu wyeliminowania szkodliwych nawyków takich jak np. ssanie palca.
Aparaty stałe fragmentaryczne
Stosujemy u dzieci w wieku rozwojowym, u których nie wyrżnęły się jeszcze wszystkie zęby stałe. Zamki przyklejane są zazwyczaj do czterech zębów siecznych oraz do pierwszych zębów trzonowych „szóstek”. Są bardziej precyzyjne od aparatów ruchomych i dają zdecydowanie większe możliwości lecznicze. Przy ich pomocy możemy odtworzyć miejsca dla stałych kłów.
Aparaty stałe
Zamki aparatów stałych na czas leczenia są przyklejone do zębów. Na każdym z nich znajduje się ligatura metalowa lub elastyczna, dzięki której zamek połączony jest z łukiem. Ortodonta aktywuje aparat na wizytach kontrolnych. Odbywają się one średnio co 4-6 tygodni. W naszej klinice stosujemy aparaty z zamkami metalowymi oraz estetycznymi. Zamki estetyczne (porcelanowe, szafirowe) są wykonane z materiałów w kolorze zębów, dzięki czemu są bardziej dyskretne i mniej widoczne.
Aparaty samoligaturujące (niskiego tarcia, typu damona, h4)
Jest to rodzaj nowoczesnych aparatów stałych. Występują zarówno w wersji metalowej jak i estetycznej. Zauważając ich niezwykłą efektywność, są przez nas szczególnie rekomendowane. Delikatnie i szybko szeregują zęby i poszerzają łuki zębowe, sprawiając że Twój uśmiech stanie się piękny. Dodatkowo nie posiadają ligatur, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zadbać o higienę jamy ustnej.
Aparat hyrax
Aparat ten służy do ortopedycznego (kostnego) poszerzania szczęki, jest na stałe zamontowany w ustach. Zbudowany jest z pierścieni umieszczonych na zębach oraz śrub, które są ze sobą połączone. Efektem działania aparatu jest nie tylko poszerzenie szczęki, ale także zwiększenie przestrzeni nosa, co ma szczególne znaczenie jeżeli oddychasz przez usta. U pacjentów dorosłych poszerzenie szczęki może wymagać wspomagania chirurgicznego oraz zastosowania dystraktora (rodzaj śruby, która jak implant czasowo montowana jest na podniebieniu).
Aparat herbsta/aparat malu (ang. mandibular locking unit)
Jedną z najczęstszych wad występujących w naszej populacji jest tyłozgryz, polegający na nadmiernym cofnięciu żuchwy w stosunku do szczęki. W tej wadzie konieczne jest czynnościowe wysunięcie. Zawias Herbsta oraz jego modyfikacja – aparat MALU, zbudowane są z teleskopowych elementów mocujących, tworzących rodzaj sztucznego stawu. Obydwa aparaty są niezwykle skuteczne w leczeniu wad dotylnych, w wielu przypadkach eliminują konieczność ekstrakcji czy zabiegu chirurgicznego.
Zastosowanie aparatu MALU pozwala pominąć etap laboratoryjny, niezbędny w tworzeniu konstrukcji aparatu Herbsta, co obniża koszt aparatu.
Clear aligner
Są to zestawy przeźroczystych nakładek, które zastępują aparat ortodontyczny. Mogą być stosowane w wybranych wadach zgryzu.
Mikroimplanty
Stanowią rodzaj minikotwic, o które ortodonta bardziej precyzyjnie przesuwa zęby. Wprowadzenie mikroimplantu jest zabiegiem krótkim (trwa nie więcej niż 10 minut), wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu mikroimplantu nie odczujesz żadnych dolegliwości bólowych, a także dyskomfortu podczas przełykania, mówienia, gryzienia. Po zakończeniu leczenia mikroimplanty są wyjmowane z kości.
Stosowane mikroimplanty są tak samo biokompatybilne, jak implanty stosowane do uzupełnień brakujących zębów, ale mają niewielki rozmiar (średnica 1,2-1,3 mm, dł. 0,6-1,00 mm).
Retencja
Każde leczenie ortodontyczne musi zakończyć się utrwaleniem nowej pozycji zębów, do czego służą aparaty retencyjne. Stosuje się różne aparaty retencyjne w zależności od wskazań, najczęściej stosujemy klejony retainer stały, szynę i płytkę.
Stały retainer umieszczany jest po wewnętrznej stronie przednich zębów. Nazywamy go stałym retainerem klejonym. Pozwala on utrzymać Twoje zęby w prawidłowym położeniu.
Leave a comment